Az elmúlt évek/évtizedek egyik legígéretesebb tudományos módszertani újdonságának a hálózatkutatás és hálózati vizualizáció bizonyult, amely hatékony eszköznek tűnik kulturális, társadalmi jelenségek, így a képzőművészeti színtér vizsgálatához is.
A Rejtett mintázatok a nagyrészt Barabási Albert-László fizikus és hálózatkutató tevékenységéhez köthető ún. Barabási-hálózatokat felhasználó kutatások elmúlt 25 évének bemutatása köré szerveződik. A BarabásiLab egy olyan együttműködési platform, ahol több tudományterület tudósai működnek együtt művészekkel és tervezőkkel (Kim Albrecht, Szu Yu Chen, Alice Grishchenko, Mauro Martino, Edson Pavoni), előmozdítva a hálózatok vizuális szókincsét.
A hálózati vizualizáció alakulásának-fejlődésének nyomon követésével – a Barabási kutatólabor meghatározó projektjeinek bemutatása révén – az átfogó módszer képzőművészeti alkalmazásához juthat el az érdeklődő. A csúcstechnológia (adatszobrok, MI, AR, VR, rajzoló robot) felhasználásával a hálózati ábrák és struktúrák szemléletesen értelmezik azokat a rejtett kapcsolatokat és összefüggéseket, amelyek egy-egy vizsgált jelenség hátterében húzódnak.
Barabási kutatásaiban a dolgok és jelenségek közötti, többnyire láthatatlan összefüggések keresése, az ismétlődő mintázatok felderítése áll a középpontban, amelyek összekapcsolják a természetet, a társadalmat, a nyelvet és a kultúrát. A hálózati szemlélet olyan átfogó, univerzális módszerrel kecsegtet, amelynek segítségével szinte minden összefüggés (pl. a művészeti karrierek sikeressége) természettudományos precizitással vizsgálható.
A kiállítás tervei között szerepel olyan új, jelenleg is folyó kutatások-feldolgozások bemutatása, mint a globális művészeti háló (Art Network) megjelenítése, amely a művészek és intézmények közötti kapcsolatokat ábrázolja. A virtuális és valóságos adatszobrok, valamint a kiterjesztett valóságot használó eszközök segítségével a térbe kilépő vizualizáció a megjelenítés új lehetőségeit kínálja a kutatóknak és az érdeklődőknek.
Kurátor: Készman József
BarabásiLab
Center for Complex Research (CCNR)
A kiállítás a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében a Müpa és a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum közös programja.
A kiállítás főtámogatója: Magyar Telekom
Szponzorok és együttműködő partnerek:
A múzeum fenntartója az Emberi Erőforrások Minisztériuma
Kapcsolódó tartalmak
Virtuális túra a BarabásiLab. Rejtett MIntázatok című kiállításban
A Rejtett mintázatok kiállítás sajátos létező a Ludwig Múzeum életében: kiméra, amely egyszerre őrzi magában több eltérő tudástípus módszereit és szemléletét. Tudományból és művészetből szőtt mozaik, ahol rendre felcserélődik a két médium néhány eleme, és új hajtásokat eresztenek, új mintázatokat hoznak létre.
A kiállítás virtuális verzióját az ExhibitOnline szakmai csapata készítette.
Behálózva Ingyenes foglalkozás középiskolás csoportoknak a BarabásiLab: Rejtett mintázatok című kiállításban
A Ludwig Múzeum és a British Council közös pályázatára szociálisan hátrányos helyzetű középiskolás csoportok jelentkezését várjuk. A csoportoknak lehetőségük adódik a BarabásiLab című kiállításunkat múzeumpedagógiai foglalkozás keretében megismerni.
Tedd láthatóvá a tudást! Pályázati felhívás egyetemistáknak tudományos témák vizuális bemutatására
A Ludwig Múzeum és a British Council felhívást hirdet egyetemistáknak kutatási témájuk vizuális és szemléletes bemutatására. Ha érdekel a tudomány, a vizualitás és a művészet találkozása, akkor ez a te kihívásod! A program a BarabásiLab: Rejtett mintázatok című kiállításhoz kapcsolódik.
Kisfilm a BarabásiLab. Rejtett mintázatok című kiállításhoz
A Rejtett mintázatok a nagyrészt Barabási Albert-László fizikus és hálózatkutató tevékenységéhez köthető ún. Barabási-hálózatokat felhasználó kutatások elmúlt 25 évének bemutatása köré szerveződik.
A MŰVÉSZET ÉS A TELJESÍTMÉNY NYOMÁBAN 1. BARABÁSI ALBERT-LÁSZLÓ & ZICS BRIGITTA
Olyan izgalmas szereplők beszélgetnek egymással a Bridge Budapest és a Ludwig Múzeum közös online hétfő estéin, akik a világ különböző pontjait kötik össze New Yorktól Hongkongon át Londonig. Ez alkalommal a beszélgetés vendégei: Barabási Albert-László hálózatkutató & Zics Brigitta Londonban élő médiaművész. Aki a szálakat összeköti: Pistyur Veronika, a Bridge Budapest vezetője, az Oktogon Ventures partnere.
How does science end up in a museum of contemporary art? online media event
Media event in which we present an unusual exhibition tour, dissecting the connection between art and science with such prominent figures as the Boston-based Hungarian network researcher, Albert-László Barabási the museum director, theoretician and media artist, Peter Weibel and the museum expert, András Szántó.
A hálózatkutatás esztétikája MOST fórum Barabási Albert-Lászlóval
Noha a tudományos kutatás vizuális ábráinak természetesen van esztétikai dimenziója, sokakban mégis felmerülhet a kérdés, mégis hogyan kerülhet a hálózattudomány a múzeumba?
A 2020. október 9-i MOST Fórum beszélgetés résztvevői: Barabási Albert-László, fizikus, hálózatkutató, Szántó András, író, művészeti tanácsadó. Moderál: Winkler Nóra, művészeti újságíró.
Edison Kids Játszva megoldjuk
Keressük Magyarország leginnovatívabb, fiatal feltalálóit, vállalkozóit! Hogy lehet szerethetővé tenni a tudományt azon 6-7 éves kisgyerekek számára, akik most kezdik az iskolát? Az őszi Edison Kids kihívás partnere a Ludwig Múzeum és a BarabásiLab.
Könyvbemutató: Élek mentén - kortárs magyar képzőművészet az adatok tükrében 2021. június 17. 17.00–19.00
A kiadvány amellett, hogy bemutatja az MMH háló felrajzolásának menetét, arra is választ ad, hogy a művészeti teljesítmény, ami nem mérhető egzakt eredményekkel , hogyan vizsgálható mégis matematikai úton a hálózatkutatás alkalmazásával.
Hatszemszög – Ízhálók: a hálózatok és a gasztronómia kapcsolata 2021. június 10. 18.00–20.00
Vajon hol a határ az élménygasztronómia és a food design között? Hogyan békíthetők ki a fenntarthatósági, az egészségügyi, a gasztronómiai és a gazdasági megfontolások egymással, ha étkezésről van szó? És miként hatnak egymásra kultúrák, emberek, vendéglátóhelyek a gasztronómia területén? Barabási Albert-László hálózatkutató, Merkl Márta művészettörténész és Hlatky-Schlichter Hubert gasztrovállalkozó világítják meg az elsőre egyszerűnek tűnő kérdést: mit jelent az, hogy jót enni?
Hálózatok hete – egy hét a hálózatok jegyében 2021. május 25–30.
Az online programsorozat a múzeum BarabásiLab: Rejtett mintázatok. A hálózati gondolkodás nyelve című kiállításához kapcsolódva, különféle témák mentén térképezi fel a hálózatok jelenlétét hétköznapjainkban.
Könyvbemutató: Rejtett mintázatok. A hálózati gondolkodás nyelve 2021. május 19. 19.00–20.30
Barabási Albert-László Rejtett mintázatok. A hálózati gondolkodás nyelve című kiállíásához készült magyar nyelvű katalógus bemutatója és dedikálás.
Hatszemszög – Hálózatok & Mesterséges intelligencia 2021. május 13. 18.00–20.00
Három nézőpont, három világkép. A Ludwig Múzeum és a KÜRT Akadémia közös programsorozata arra tesz kísérletet, hogy egy-egy kiállítás központi témáját hatszemszögből világítsuk meg. Vajon mik a különbözőségek a tudomány, a művészet és a gazdaság szereplőinek hozzáállásában? Vajon vannak-e eszközeikben, eredményeikben, gondolkodásmódjukban hasonló vonások? Meghívott vendégeink 10-10 perces előadását követően közös beszélgetésen fejtjük fel a hatszemszögben rejlő izgalmas találkozásokat.
Online kurátori tárlatvezetés a BarabásiLab. Rejtett Mintázatok című kiállításban 2021. április 30. 18.00–19.00
Készman József kurátori tárlatvezetése a kiállítás online verziójában.
A hálózatok és a művészet kapcsolata: Hans Ulrich Obrist és Barabási Albert-László online beszélgetése 2021. április 8. 19.00–20.30
A londoni Serpentine Galleries kreatív igazgatója, Hans Ulrich Obrist a BarabásiLab igazgatójával, a fizikus Barabási Albert-Lászlóval és a CAMP szellemiműhely-stúdió alapítójával, a képzőművész Burak Arikannal, és és a CAMP további két tagjával, Ashok Sukumarannal és Shaina Ananddal beszélget. A panel témája a hálózatok és a „big data” elemzéseinek szerepe a kortárs képzőművészeti színtér folyamatainak és dinamikájának megértésében.
Tedd láthatóvá a tudást! - díjátadó 2021. március 30. 18.00–19.30
A Ludwig Múzeum és a British Council közös pályázatának díjátadója, amelyen a legjobb munkákat tekinthetik meg az érdeklődők. A nyertes pályázatok listáját februárban hirdette ki a múzeum, most egy online esemény keretében a pályázók és díjazottal előadásában ismerhetjük meg a pályamunkákat.
Online kurátori tárlatvezetés a BarabásiLab. Rejtett Mintázatok című kiállításban 2021. március 26. 20.00–21.00
Készman József kurátori tárlatvezetése a kiállítás online verziójában.
A hálózati vizualizáció alakulásának-fejlődésének nyomon követésével – a Barabási kutatólabor meghatározó projektjeinek bemutatása révén – az átfogó módszer képzőművészeti alkalmazásához juthat el az érdeklődő.
Szakmai nap a Ludwig Múzeumban 2021 március: Rejtett mintáztok 2021. március 22. 11.00–13.00
Az online szakmai napon Készman József tart virtuális kurátori vezetést a BARABÁSILAB: REJTETT MINTÁZATOK. A HÁLÓZATI GONDOLKODÁS NYELVE című kiállítás online verziójában
Online kurátori tárlatvezetés a BarabásiLab. Rejtett Mintázatok című kiállításban 2021. március 19. 20.00–21.00
Készman József kurátori tárlatvezetése a kiállítás online verziójában.
A hálózati vizualizáció alakulásának-fejlődésének nyomon követésével – a Barabási kutatólabor meghatározó projektjeinek bemutatása révén – az átfogó módszer képzőművészeti alkalmazásához juthat el az érdeklődő.
Rejtett kapcsolatok | Perczel Júlia és Vicsek Tamás előadása 2021. január 9. 16.00–18.00
A BarabásiLab, a Ludwig Múzeum és a KÜRT Akadémia közös előadás-sorozata a hálózatok rejtett kapcsolatairól. Ez alkalommal az előadók Perczel Júlia, társadalomtudós, művészettörténész és Vicsek Tamás, fizikus, akadémikus.
Rejtett kapcsolatok | Jordán Ferenc és Kertész János előadása 2020. november 14. 16.00–18.00
A BarabásiLab, a Ludwig Múzeum és a KÜRT Akadémia közös előadás-sorozata a hálózatok rejtett kapcsolatairól
Kurátori tárlatvezetés a BarabásiLab. Rejtett Mintázatok című kiállításban 2020. november 7. 16.00–17.00
Készman József kurátori tárlatvezetése a kiállításban. A hálózati vizualizáció alakulásának-fejlődésének nyomon követésével – a Barabási kutatólabor meghatározó projektjeinek bemutatása révén – az átfogó módszer képzőművészeti alkalmazásához juthat el az érdeklődő.
HÁLÓZATI LABIRINTUS 2020. november 5. 10.00–13.00
A Barabásilab kiállításában a középiskolai biológia, kémia, fizika és matematika tananyag, valamint a kiállítás műveit és témáit segítségül hívva játékos feladatokkal és kísérletekkel fedezhetik fel a látogatók a kiállítás tudományos hátterét.
Exkluzív tárlatvezetés Barabási Albert-Lászlóval a Rejtett Mintázatok című kiállításban 2020. október 31. 17.30–18.30
Barabási Albert-László exkluzív tárlatvezetése a kiállításban. A Rejtett mintázatok a nagyrészt Barabási Albert-László fizikus és hálózatkutató tevékenységéhez köthető ún. Barabási-hálózatokat felhasználó kutatások elmúlt 25 évének bemutatása köré szerveződik.
Exkluzív tárlatvezetés Barabási Albert-Lászlóval a Rejtett Mintázatok című kiállításban 2020. október 31. 16.00–17.00
Barabási Albert-László exkluzív tárlatvezetése a kiállításban. A Rejtett mintázatok a nagyrészt Barabási Albert-László fizikus és hálózatkutató tevékenységéhez köthető ún. Barabási-hálózatokat felhasználó kutatások elmúlt 25 évének bemutatása köré szerveződik.
EGY, KÉT, HÁ…és! NYOMVONAL – A Ludwig Múzeum Családi Délelőttjének rendkívüli kiadása 2020. október 31. 12.30–13.30
A Ludwig Múzeum Családi Délelőttjének rendkívüli kiadása. Ez alkalommal az Egy, Két, Há …és! családi program a BARABÁSILAB: REJTETT MINTÁZATOK. A HÁLÓZATI GONDOLKODÁS NYELVE című kiállításhoz kapcsolódik.
EGY, KÉT, HÁ…és! NYOMVONAL – A Ludwig Múzeum Családi Délelőttjének rendkívüli kiadása 2020. október 31. 11.30–12.30
Ez alkalommal az Egy, Két, Há …és! családi program a BARABÁSILAB: REJTETT MINTÁZATOK. A HÁLÓZATI GONDOLKODÁS NYELVE című kiállításhoz kapcsolódik.
Bridge Budapest x Ludwig Múzeum | Barabási Albert-László & Zics Brigitta Rejtett mintázatok a művészet és a teljesítmény nyomában. 2020. október 19. 20.00–21.00
Párbeszéd és kapcsolódás: generációk, szektorok, szférák, kontinensek, értékek között. Olyan izgalmas szereplők beszélgetnek egymással a Bridge Budapest és a Ludwig Múzeum közös online hétfő estéin, akik a világ különböző pontjait kötik össze New Yorktól Hongkongon át Londonig. Minden esetben magyar gyökerekkel, hálózatokkal. Hidat képeznek művészet és teljesítmények között. Egy üzleti szereplő és egy művész. És sosem egyértelmű, ki melyik. Ahogy a szerepeik, úgy a megközelítések is változnak.
Rejtett kapcsolatok | Janosov Milán és Szvetelszky Zsuzsa 2020. október 17. 16.00–18.00
A BarabásiLab, a Ludwig Múzeum és a KÜRT Akadémia közös előadás-sorozata a hálózatok rejtett kapcsolatairól
LÉPCSŐSZEMINÁRIUM A LUDWIG MÚZEUMBAN | 2020 2020. október 15. 17.00–18.00
A Ludwig Múzeum idén is csatlakozott a Lépcsőszemináriumhoz, ebben az évben pedig a művészet és tudomány, a hálózatok és rendszerek, a múzeum és iskola összekapcsolódásának feltárását tűztük ki célul a Barabásilab kiállításában.
Kiállításmegnyitó - BarabásiLab: Rejtett mintázatok. A hálózati gondolkodás nyelve 2020. október 9. 18.00–23.00
A Rejtett mintázatok a nagyrészt Barabási Albert-László fizikus és hálózatkutató tevékenységéhez köthető ún. Barabási-hálózatokat felhasználó kutatások elmúlt 25 évének bemutatása köré szerveződik.
Ludwig LIVE: Barabási Albert-László 2020. május 30. 20.00–20.45
Egy kutató, aki egyaránt kompetens a vírushelyzet szimulációja és a világháló átmérőjének kérdéseiben. Május 30-án, szombaton 20 órától Ludwig LIVE, benne beszélgetés a világhírű hálózatkutatóval, Barabási Albert-Lászlóval őszi budapesti kiállításáról és sok minden másról.