A kiállítás egy négyéves nemzetközi program (CAPP – Collaborative Arts Partnership Programme) eredményeit mutatja be a közönségnek, melynek célja, hogy megismertesse a művészekkel az együttműködésen alapuló művészeti gyakorlatot, és támogasson olyan, különféle közösségek bevonásával megvalósuló projekteket, amelyek hatékony megoldást keresnek egy-egy aktuális társadalmi problémára.
A pályázati úton kiválasztott művészek és partnereik 2017 folyamán hét különböző projektet valósítottak meg, több budapesti és vidéki helyszínen. A művészek különféle közösségekkel dolgoztak együtt, köztük marginalizált vagy sajátos problémákkal küzdő emberekkel, így budapesti és Pécs környéki iskolásokkal, értelmi sérült fiatalokkal, látás- és hallássérültekkel, kis falvak lakóival, mezőgazdaságból élő vállalkozókkal, leszakadó térségben élő roma csoportokkal.
A projektek célja a művészek társadalmi szerepvállalásának erősítése, valamint a résztvevők életminőségének javítása volt. A művészi alkotófolyamatba bevont közreműködők saját kreativitásukat megélve kerestek megoldást egy-egy társadalmi problémára, megtapasztalva a közösség támogató erejét a közös munka során.
A kiállítás a hét különböző projekt kapcsán készült szövegeken, fotókon, filmeken, műtárgyakon keresztül vázolja fel az együttműködésen alapuló művészeti gyakorlat legfrissebb eredményeit, az azt megelőző munkafolyamatokat és a részvevők reflexióit az adott társadalmi jelenséggel, a megszólított közösségekkel, valamint a művész szerepével és helyzetével kapcsolatban.
PROJEKTEK
ARBORÉTUM
Antal Malvina, Geröly Tamás Sándor, Gőz István, Juhász Ibolya, Kovács Márk, Lakos Fanni, Lukács Gergő, Makra Viktória, Munkácsi Ádám, Németh Ágnes, Pálfi György László, Szabó Kristóf / KristofLab / Ziggurat Project
FOLYTATJUK?
Gyenis Tibor / Balogh Viktória, Gubik Viktória, Kovács Balázs, Rumann Gábor, Szabó Csaba Zsolt / Markuly István, Etienne Samin, Kecskés család, Bakos Judit Piroska, Radev Gergő, Bihari Ádám, Vágvölgyi Gusztáv Pabló / Gyüttment Fesztivál / Hegypásztor Kör, Oszkó / Sárkollektíva / Regio Earth Fesztivál / Hagyományos Házépítő Kft.
MEGLÁTJUK!
Benczúr Emese, Imre Mariann, Szira Henrietta, Szíj Kamilla, Tarr Hajnalka / Istók Imola, Jáger Márta, Tábor István, Pappné Judit, Tolnayné Csattos Márta / Vakok Állami Intézete
MŰVÉSZEK AZ OSZTÁLYTEREMBEN
Erdei Krisztina, Fischer Judit, Juhász Rokko, Mécs Miklós, Soltis Miklós, Szabics Ágnes, Szemző Zsófia, Utcai Dávid / T-Tudok Tudásmendzsment és Oktatáskutató Zrt. / Molnár Ferenc Magyar–Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola „Grundsuli” / Hallássérültek Tanintézete – Budapest
SÁRKÁNY LEE
Gruppo Tökmag (Tábori András, Budha Tamás) / Belső Tűz Egyesület, Komló
„SZERETEK GAZDA LENNI, AZ IS SZERETNÉK MARADNI”
Antje Schiffers / Erdődi Katalin / Sallai János / Kovács Orsolya / Sárosdi Róbert és Judit
ÚSZÓ HÁZ
Zsin Bence / Fogd a Kezem Alapítvány / Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar / Pécs-Somogyi Általános Iskola
A kiállítás rendezője: Simon Andrea és Szipőcs Krisztina
A CAPP projekt vezetője: Simon Andrea
A kiállítás a CAPP – Művészeti Együttműködési Program részeként, az Európai Unió Kreatív Európa programjának támogatásával jött létre.
Kapcsolódó tartalmak
Könyvbemutató és kerekasztal beszélgetés KÖZÖS ÜGYEINK – Együttműködésen alapuló művészeti projektek 2018. szeptember 11. 17.30–19.00
A 2018 januárjában megnyílt Közös ügyeink című kiállítás egy négyéves nemzetközi program (CAPP – Collaborative Arts Partnership Programme) eredményeit mutatta be a közönségnek a Ludwig Múzeumban. A hiánypótló kiadvány vázolja a négyéves CAPP projekt keretében megvalósult programokat, ezen túl foglalkozik a projektek múzeumpedagógiai, múzeumstratégiai aspektusaival is.
Ludwig Lounge - proKONTRA: Gruppo Tökmag, Sárkány Lee 2018. március 10. 16.30–20.00
A CAPP. Közös ügyeink. Együttműködésen alapuló művészeti projektek c. kiállításon látható, különféle társadalmi problémákat körüljáró művészeti beavatkozások közül a Kovács Budha Tamás és Tábori András alkotta duó egyszerre megható és felemelő reanimációs gyakorlata körül forog az est.
Pedagógiai provokáció - Tárlatvezetés és kerekasztal beszélgetés 2018. március 9. 14.30–18.00
Ingyenes tárlatvezetés és kerekasztal beszélgetés Közös ügyeink - együttműködésen alapuló művészeti projektek című kiállításunk Művészek az osztályteremben című projektjéhez kapcsolódóan.
Közös ügyeink: Meglátjuk! Exkluzív tárlatvezetés a projekt látássérült résztvevőivel 2018. március 3. 14.00–17.00
A Közös Ügyeink kiállításban a Meglátjuk! című projekt látássérült résztvevői kalauzolják látó és látássérült látogatóinkat a képzőművészekkel közösen készített alkotásaik között, mesélik el a készülés módját, az együttműködések tapasztalatait saját szemszögükből.
Integrált Családi Délelőtt: Építs házat növényekből! 2018. március 3. 10.30–12.30
2018. március 3. 10.30–12.30
A Ludwig Múzeum új, az alkotómunkába közösségeket is bevonó kiállításának egyik projektje kapcsán természetes anyagokból, leginkább növényekből építünk kis méretű, hazavihető házakat.
Asztali beszélgetések… – Közös ügyeink? 2018. március 1. 18.00–20.00
Együttműködésen alapuló művészeti projektek kiállításból kiindulva az alternatív oktatás és a közösségépítés kérdésén túl a különböző társadalmi problémák aktuális kérdéseiről lesz majd szó.
Vakságtól látomásig /közösség. építészet/ 2018. február 24. 14.00–20.00
Nyitott szakmai délután alkotó közösségek és a kisléptékű építészet társadalmi vetületeiről. Megvitatjuk, hogy a kisléptékű építészet és más művészetek eszközei miként hatnak a formálódó közösségek önmeghatározására és kohéziójára.
Családi Délelőtt: Építs házat növényekből! 2018. február 24. 10.30–12.30
2018. február 24. 10.30–12.30
A Ludwig Múzeum új, az alkotómunkába közösségeket is bevonó kiállításának egyik projektje kapcsán természetes anyagokból, leginkább növényekből építünk kis méretű, hazavihető házakat.
Közös pont. Pont közös. Interkatív tárlatvezetés a Ziggurat Project vezetésével 2018. február 17. 14.00–16.00
A két órás program egy közös játék, amelynek során a cél nem csupán a Közös ügyeink című kiállítás felfedezése, de a többi résztvevő gondolkodásának megismerése, különféle vélemények ütköztetése, majd egy közös álláspont kialakítása.
Integrált Családi Délelőtt: Építs házat növényekből! 2018. február 17. 10.30–12.30
2018. február 17. 10.30–12.30
A Ludwig Múzeum új, az alkotómunkába közösségeket is bevonó kiállításának egyik projektje kapcsán természetes anyagokból, leginkább növényekből építünk kis méretű, hazavihető házakat.
Családi Délelőtt: Építs házat növényekből! 2018. február 10. 10.30–12.30
2018. február 10. 10.30–12.30
A Ludwig Múzeum új, az alkotómunkába közösségeket is bevonó kiállításának egyik projektje kapcsán természetes anyagokból, leginkább növényekből építünk kis méretű, hazavihető házakat.
KIÁLLÍTÁSMEGNYITÓ Közös ügyeink | Együttműködésen alapuló művészeti projektek 2018. január 30. 18.00–20.00
2018. január 30. 18:00
A kiállítás célja, hogy támogasson olyan, különféle közösségek bevonásával megvalósuló projekteket, amelyek hatékony megoldást keresnek egy-egy aktuális társadalmi problémára.