A Ludwig Múzeum Kortárs Szabadegyetem előadássorozatában időszaki kiállításainkhoz kapcsolódó témákat és a legfrissebb művészeti tendenciákat tágabb kontextusban ismerheti meg a közönség.
ELŐADÓ: Horányi Attila
AZ ELŐADÁS CÍME: Mű/tárgyak
BŐVEBBEN AZ ELŐADÁSRÓL
Horányi Attila előadásának központi kérdése ez: meddig tárgy és mikortól műtárgy valami. Ez a probléma további két kérdéshez vezet majd el: milyen keretek — rítusok, hétköznapok, néprajz, anyagi kultúrakutatás, neo/avantgárd művészet, művészettörténet, designtörténet — alakítják ebben felfogásunkat, döntéseinket és válaszainkat; és mindebben mi a szerepe e keretek, azaz szimbólumrendszerek avagy nyelvek közötti fordításnak.
BŐVEBBEN AZ ELŐADÓRÓL
Horányi Attila 1991-ben művészettörténészként végzett az ELTÉ-n, 1994 és 2004 között művészetfilozófiát oktatott a Pécsi Tudományegyetem Filozófiatörténet Tanszékén. 2002-től MOME oktatója, 2009 és 2019 között az Elméleti Intézetben a Designkultúra BA szak, 2019 és 2020 között pedig a Designelmélet MA szak vezetője volt, ezek kidolgozásában is részt vett. 2021 óta az Intézet igazgatója. A művészeti autonómiáról szóló doktori értekezését 2010-ben az ELTE Filozófiatudományi Doktori Iskolában védte meg. 2006 és 2010 között tagja volt a Nemzeti Kulturális Alap Fotóművészeti Kollégiumának, 2009-től azt vezette is. 2000 óta tagja az AICA Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége Magyar Tagozatának, 2016 és 2022 között ennek elnöke is volt. 2009-ben Németh Lajos díjban, 2013-ban Opus Mirabile díjban, 2019-ben pedig a Horváth Béla Művészeti Alapítvány műkritikusi díjában részesült.
Az eseményen csak programjeggyel lehet részt venni. A jeggyel a Fordított tárgyak című kiállítás is megtekinthető az előadás előtt!
Borítófotó: Horányi Ágoston
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
Fordított tárgyak 2024. szeptember 6. – november 24.
A Fordított tárgyak kiállítás az utóbbi 10–15 év során a kortárs képzőművészetben egyre elterjedtebbé váló hagyományos kézműves technikák jelenlétének okait és különféle jelentéseit vizsgálja. A Fordított tárgyak kiállítás számos kérdést vet fel, melyek a tárgyak akár hétköznapi, akár művészeti státuszától kezdve a művészeti intézményrendszer működéséig sok témát és szakterületet érintenek.