A kiállítás egymással párhuzamosan mutat be képzőművészeti, néprajzi és iparművészeti kontextusban keletkezett tárgyakat, és ezek alapján kínálja fel megvitatásra a fenti kérdéseket. Művészeti múzeumként a kiindulópontokat mindig a műalkotások adják, és ezek köré épülnek a többi múzeumból kölcsönzött tárgyak.
A kortárs képzőművészetben az utóbbi másfél évtizedben egyre több, hagyományos kézműves technikával készült mű jelent meg a kiálltásokon. Ennek egyik okát a művészeti hierarchia, a hagyományos műfaji határok, művészi módszerek kritikai újraértékelésében kereshetjük. A fennálló intézményi szétválasztás is ezt erősíti, ami a művészeti, a néprajzi és részben az iparművészeti gyűjtemények működésében érhető tetten. Amikor a képzőművészek ezekhez a technikákhoz és módszerekhez nyúlnak, akkor közel sem minden esetben a bevett kanonikus rendszer felszámolására törekszenek, sokkal inkább a meglévő fogalmak és gyakorlatok újraértelmezésére és mai használhatóságuk vizsgálatára.
Tárlatvezető: Hádinger Nóri
Nyelv: Magyar
A tárlatvezetésen programjegy vagy bérlet vásárlásával lehet részt venni!
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
Fordított tárgyak 2024. szeptember 6. – november 24.
A Fordított tárgyak kiállítás az utóbbi 10–15 év során a kortárs képzőművészetben egyre elterjedtebbé váló hagyományos kézműves technikák jelenlétének okait és különféle jelentéseit vizsgálja. A Fordított tárgyak kiállítás számos kérdést vet fel, melyek a tárgyak akár hétköznapi, akár művészeti státuszától kezdve a művészeti intézményrendszer működéséig sok témát és szakterületet érintenek.