A Ludwig Múzeum 2020-ban egy kétnapos konferenciával ünnepli a Media Art Preservation projektet. A 2020. február 13–14. között megrendezésre kerülő konferencia folytatja a 2015-ben nemzetközi restaurátorok, művészettörténészek és szakértők bevonásával elkezdett, médiaművészet megőrzésére irányuló együttműködést.
A kortárs művészeti gyakorlat részét alkotják a technológiai újításokhoz kapcsolódó alkotások, amelyeket „médiaművészetnek”, „újmédia-művészetnek” vagy „digitális művészetnek” nevezünk.
A technológia öregedése, és változásai manapság hétköznapi jelenségnek számítanak, így a hagyományos eszközök (mint például a VHS szalagok) megőrzésével ellentétben a digitális tartalmak romlása gyorsabb. Ez állandó kihívást jelent a múzeumi gyűjtés és műtárgyvédelem szempontjából.
A konferenciával párhuzamosan egy kiállítás is látható The Dead Web – The End címmel, amely a világháló összeomlásának lehetőségével foglalkozik. A tárlat olyan kanadai, svájci és magyar művészekre fókuszál , akiknek médiaművészeti munkái beemelhetőek az internet elavulásának kérdését körüljáró párbeszédbe.
MIÉRT FONTOS?
A magyar múzeumi szakma képzésére az egyetem elvégzése után nincs lehetőség. Kulturális környezetben folyamatosan új feladatkörök alakulnak ki, amelyre a digitális technológia változása hatással van.
Kortárs restaurálással és a médiaművészet megőrzésével foglalkozó képzések jelenleg hiányoznak a felsőoktatásból a közép-európai régióban.
A múzeumok önálló digitális tartalmakat hoznak létre, mivel az interneten történő megjelenés elengedhetetlen szempont ahhoz, hogy a látogatókat bevonzza a kiállítóterekbe.
Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia van kialakulóban.
TÉMAKÖRÖK
-
- századi megváltozott múzeumi gyűjteményezés
-
Valós és virtuális gyűjtemények
-
Változó gyűjteményezési, kutatói és szolgáltatói igények
-
Digitális tartalmak integrálódása a gyűjteményekbe
-
Digitális stratégia, nyilvántartás, és a változó közösségi média hatása
ELŐADÓK
A médiaművészet megőrzésével kapcsolatban, olyan nemzetközi szakemberek tartanak majd előadást, mint a New York-i Brooklyn Museum, a londoni Victoria and Albert Museum és a National Trust , a honkongi M+, az amszterdami LIMA, vagy akár a torontói York Egyetem restaurátorai és professzorai. A felsorolt szakértők, restaurátorok és művészettörténészek, főbb kutatási területe az állományvédelem, valamint az alkotások fenntartható hozzáférése.
Az előadók névsora a MAPS 2020 weboldalán található.
JEGYVÁSÁRLÁS ÉS REGISZTRÁCIÓ
A MAPS 2020 konferenciajegy árak:
early bird | 8000 Ft (2020. január 31-ig)
normál jegy | 12000 Ft (2020. február 1-től)
diák jegy | 4000 Ft
Szeretnénk felhívni a figyelmét arra, hogy maximum száz főt tudunk regisztrálni résztvevőként.
MIT TARTALMAZ A KONFERENCIAJEGY?
- Részvétel a kétnapos MAPS 2020 konferencián (2020. február 13–14.)
- Frissítő és snackfalatok mindkét napon a konferencia szüneteiben
- Belépési jogosultság az összes előadásra
- Belépés a Ludwig Múzeum kiállításaira
Bővebb információ a MAPS 2020 weboldalán:
www.maps2020.ludwigmuseum.hu
Támogatók:
Fotó: Projet EVA (Etienne Grenier & Simon Laroche), L’Objet de l’Internet, 2017. Photo Credit: Olivier Miche
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
The Dead Web - The end 2020. január 24. – április 26.
Hogyan befolyásolná az anyagát és helyét vesztett hatalmi struktúrák dinamikáját, és milyen gazdasági és politikai hatása lenne annak, ha a hálózat lekapcsolna? És mit mondhatunk vagy tehetünk ilyen esetben? Hogyan lakjuk – vagy nem lakjuk – be azt a dimenziót, amely lényegében egy kölcsönvett tér és idő, egy olyan tér-idő, amelyet ezentúl meg kell osztanunk a digitális és a fizikai valóság között?