A Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum alapításának 30. évfordulóját kiállítás- és programsorozattal ünnepli, amely segítségével áttekintést ad a múzeum történetéről és tevékenységéről, és kísérletet tesz egy olyan 21. századi jövőkép felvázolására is, amely reflektál napjaink kihívásaira, illetve a múzeum szerepének változására.
A Ludwig 30 címmel megrendezett, 2019 februárjában kezdődő és március végéig tartó programsorozat bemutatja az intézmény tevékenységét a gyűjteményezéstől az időszaki kiállításokig, az állományvédelemtől a digitalizálásig, a múzeumpedagógiától, a kommunikációs tevékenységen át, egészen a társművészeti programokig, sőt kiterjed a magyar részvételre is a Velencei Biennálén. Az első emeleti kiállítótér egyfajta múzeumi modellé alakul, amely tematikus egységekbe rendezve vezeti be a múzeum működésébe a látogatót. Az egymást kéthetente változó tartalommal követő pop-up kiállítások és programok az elmúlt évtizedek változó művészet- és múzeumfelfogására is reflektálnak. Ugyanezen a szinten helyet kap még egy vetítő, egy múzeumpedagógiai alkotótér, az archívum, egy olvasósarok.
Felülírás/Insert Grafitti – utca vs. műterem
Február 5.-17.
A zömében a nyolcvanas évekből származó, graffitit, illetve írásos elemeket tartalmazó alkotások a múzeum alapításának évtizedére utalnak, amikor a magas művészetben megjelentek a városi szubkultúra elemei.
Eszközök/Tools – Médiaművészet az elmúlt húsz évből
Február 19.- Március 3.
A második szakaszban az Eszközök címen bemutatott médiaművészeti munkák a kilencvenes évektől napjainkig tartó korszak változásaira hívják fel a figyelmet: a tömegmédia hatására, az új médiumok – fotó, videó, digitális képalkotó technikák – tömeges elterjedésére és megjelenésére a képzőművészetben.
Share/Megosztás – Múzeumpedagógia a gyakorlatban
Március 5.-17.
A válogatás a művészetközvetítés módszereire, legfrissebb eredményeire fókuszál. A múzeumpedagógusok által válogatott művek befogadását és értelmezését különféle pedagógiai és kommunikációs eszközök segítik, komplex módon bontva ki a művekbe zárt jelentést.
Testreszabás/Customize – Kiállítás a látogatók szavazatai alapján
Március 19.-31.
A záró tárlat kísérleti jellegű, és elsősorban a kétezres évek fejleményeire reagál: az együttműködésen, illetve részvételen alapuló művészeti törekvésekre, valamint a múzeumok megnövekedett felelősségére. A látogatók egy előzetes szavazás során választhatják ki a gyűjteményből a számukra legérdekesebb, legfontosabb, legkedvesebb műveket, így aktívan részt vehetnek a múzeum tevékenységének formálásában.
Pavilon – Művek és dokumentumok a Velencei Biennálékról (1988 – 2017)
A múzeum gyűjteményéből – kéthetenként változó válogatásban – olyan műveket mutatunk be, amelyek egykor szerepeltek a Velencei Biennálén
- Február 5.-17. Pinczehelyi Sándor/Samu Géza (1988), Fehér László (1990)
- Február 19.- Március 3. Jovánovics György (1995), Bachman Gábor (1996)
- Március 5.-17. Lakner Antal (2001), Andreas Fogarasi (2007)
- Március 19.-31. Várnai Gyula (2017), Hajas Tibor (2017)
A válogatások mellett számos kapcsolódó eseményre is sor kerül, amelyek között filmvetítések, előadások, különleges koncertek szerepelnek, a múzeumalapítás aláírásának évfordulóján, március 21-én pedig különleges programok várják a kortárs képzőművészet iránt érdeklődőket.
Kapcsolódó tartalmak
Ludwig30 microsite
A szülinapi kisállítássorozathoz készült microsite-on bővebb információk találhatók a kiállításokról és programjainkról.
Ludwig 30 – Mindig kortárs Magazin
A születésnapi programsorozat alkalmából létrehozott ingyenes magazin a Ludwig 30 kiállítássorozat programja mellett sok-sok cikket is tartalmaz többek között a jövő múzeumáról, arról, hogy miért is járunk múzeumba, emellett jobban megismerhető az intézmény működése és művészinterjúk is olvashatók benne.
Lapozzon bele a kétnyelvű magazinba online!
Brückner János: Itt és Most | Ludwig 30
A Ludwig 30 kiállítássorozat ideje alatt kiállított interaktív műalkotás, mely a látogatók aktivitásának direkt lenyomata lesz.
Ludwig 30 - Pavilon Művek és dokumentumok a Velencei Biennálékról 1986-2018
Biennáletörténeti kiállítássorozat a Ludwig Múzeum gyűjteményéből.
Ludwig 30 - szavazz a kedvenc műtárgyadra!
A záró, Testreszabás című tárlat kísérleti jellegű. A látogatók egy előzetes szavazás során választhatják ki a gyűjteményből a számukra legérdekesebb, legfontosabb, legkedvesebb műveket, így aktívan részt vehetnek a múzeum tevékenységének formálásában.
Tárlatvezetés a gyűjteményben és a Ludwig 30 című kiállításban 2019. március 31. 16.00–17.00
Rendhagyó rendszeres tárlatvezetés a gyűjteményi és a Ludwig30 kiállításokban.
Ludwig Lounge akusztik: Beck Zoltán (30Y) | rendhagyó tárlatvezetés 2019. március 30. 16.00–18.00
Az előadóval a tárlatvezetést követően Valuska László (Könyvesblog) beszélget.
Miből lesz a kiállítás? - Workshop a kurátori munka iránt érdeklődőknek a Ludwig30 alkotótérben 2019. március 30. 14.30–16.00
Ha mindig is érdekelt, hogy hogyan születik meg egy kiállítás, akkor itt a lehetőség, hogy Te is megszervezd a saját gyűjteményi kiállításodat, igaz csak kicsiben, az első emeleti kiállítótér makettjében.
Családi délelőtt: Gömbkészítési kísérletek 2019. március 30. 10.30–12.30
Csörgő Attila Hogyan szerkesszünk narancsot? című munkája kapcsán a legtökéletesebb test, a gömb vagy a gömbhöz közelítő idom elkészítésére teszünk kísérletet. Talán ráébredhetünk arra is, hogy a geometria bármennyire szabályokhoz kötött, mégis rengeteg kreativitás rejlik benne, és új nézőpontú ötleteket hozhat ki belőlünk is…
Waste Land – Mennyit ér a művészet? | Filmvetítés és beszélgetés 2019. március 29. 17.30–20.00
A Waste Land, a szemét művésze című brazil-brit dokumentumfilm vetítése, a filmvetítést megelőzően pedig beszélgetés Martos Gábor művészeti íróval, akinek szakterülete a műkereskedelem.
Art & Wine Lover's Club a Vylyan pincészettel a Ludwig30 kiállításban 2019. március 26. 18.30–21.30
Tárlatvezetés és borkóstoló a Vylyan Pincészettel a Ludwig 30 kiállításban.
A jegyár tartalmazza a múzeumi belépőt, az exkluzív tárlatvezetésen való részvételt, és a borkóstolót - természetesen nem maradhat el az Art & Wine Lover’s Club egyik védjegye, a tombola sem!
Családi délelőtt: Gömbkészítési kísérletek 2019. március 23. 10.30–12.30
Csörgő Attila Hogyan szerkesszünk narancsot? című munkája kapcsán a legtökéletesebb test, a gömb vagy a gömbhöz közelítő idom elkészítésére teszünk kísérletet. Talán ráébredhetünk arra is, hogy a geometria bármennyire szabályokhoz kötött, mégis rengeteg kreativitás rejlik benne, és új nézőpontú ötleteket hozhat ki belőlünk is…
A program alatt arra is rácsodálkozhatunk, hogyan mozog a gömb és hogyan mozognak a mi kísérleti téridomaink…Lesznek különbségek!
Kiállítótermi séták - 5 séta, 5 nézőpont | Lépésről lépésre 2019. március 17. 16.00–17.00
Játékos séta a kortárs művészetben
sétavezető: Hemrik László
Kiállítótermi séták - 5 séta, 5 nézőpont | Az ember a művészet mögött 2019. március 16. 16.00–17.00
Minden műtárgy mögött (vagy éppen előtt) ott van egy ember. Az ember, aki megalkotta és az ember, aki értelmezi. Kiállítótermi sétánkon a műalkotás keletkezésében résztvevő emberek nyomába eredünk.
Családi Délelőtt – Festmény négy stílusban 2019. március 16. 10.00–12.30
Februárban és márciusban a Családi Délelőttök a LUDWIG 30 – Mindig kortárs című kiállításunkhoz kapcsolódnak. A fogalakozás alatt David Hockney: Ellenfény francia stílusban című különleges festményét elemezzük.
Művészet a filmkockákon | filmvetítés és beszélgetés 2019. március 13. 18.00–21.00
A képek házak, pajták, gyárépületek faláról, vonatok oldaláról köszönnek vissza. Az Arcélek, útszélek ezeket a szívmelengető találkozásokat dokumentálja, és a nem mindennapi barátságot, mely az út során szövődik a furcsa páros között. Varázslatos hangulatú és felejthetetlen road movie.
Konferencia: Megosztás – enyém, tiéd, miénk Elképzelések a 21. századi múzeumpedagógiáról 2019. március 12. 9.30–16.30
Ki “hozza létre” a múzeumot? És ki “fogyasztja” az előállított terméket?
Egynapos konferenciánk a múzeumpedagógiai osztály által rendezett Megosztás – enyém, tiéd, miénk című kiállításhoz kapcsolódik, amely a Ludwig 30 programsorozat keretében jött létre.
Kiállítótermi séták - 5 séta, 5 nézőpont | Nyitott mű? 2019. március 10. 16.00–17.00
A kortárs képzőművészet alkotásait a látogatók nagyon sokféleképpen értelmezhetik. A könnyen kimondott „ilyet én is tudok” vagy a mű értelmét kereső, mindenre konkrét magyarázatokat találó műélvezők két véglete között széles spektrummal találkozhatunk a múzeumok tereiben megjelenő látogatók között. De mire ad okot egy kortárs mű? Mennyire nyitott? Van-e lehetőség többféle értelmezésre?
Ludwig Lounge | exkluzív tárlatvezetés Vitáris Ivánnal 2019. március 9. 17.00–19.00
Mit jelent ma a közösségi alkotás? Van-e potenciál a közösségi művészetben? A népszerű rockbanda, az Ivan and The Parazol frontembere, énekes-dalszerzője rendhagyó tárlatvezetést tart a Megosztás című kiállításban.
Családi Délelőtt – Festmény négy stílusban 2019. március 9. 10.00–12.30
Februárban és márciusban a Családi Délelőttök a LUDWIG 30 – Mindig kortárs című kiállításunkhoz kapcsolódnak. A fogalakozás alatt David Hockney: Ellenfény francia stílusban című különleges festményét elemezzük.
Kiállítótermi séták - 5 séta, 5 nézőpont | Érzékek nyomában 2019. március 6. 16.00–17.00
Érzékszerveink kiemelt szerepe a képzőművészet létrehozásában és befogadásában aligha vitatható. A több érzékszervre együttesen ható mű gondolata már a 20. század elején megjelent, a futurizmus atyja, Marinetti kiáltványban állt ki ennek fontosságáért. A tárlatvezetés ez alkalommal az érzékszerveinkre fókuszálva mutatja be a kiállítást.
Ludwig 30 | Megosztás – Múzeumpedagógia a gyakorlatban kiállításmegnyitó 2019. március 5. 18.00–20.00
A Ludwig 30 kiállítássorozat harmadik, Megosztás című tárlatának megnyitója, meglepetés performansszal, játékkal, közös alkotással. A kiállítást múzeumpedagógusok állították össze, így hangsúlyos szerepet kap a tárlaton a múzeumpedagógia mint az egyik legjellemzőbb, legközvetlenebb eszköz az értelmezés segítésében és a komplex élmény átadásában.
Tárlatvezetés a gyűjteményben és a Ludwig 30 című kiállításban 2019. március 3. 16.00–17.00
Magyar nyelvű tárlatvezetés gyűjteményi kiállításunkban és Ludwig 30 című tárlatunkban
Családi Délelőtt - Zsebmozi 2019. március 2. 10.30–12.30
Februárban a Családi Délelőttök a LUDWIG 30 – Mindig kortárs című kiállításunkhoz kapcsolódnak. A mostani foglalkozásunk alkalmával a Ludwig Múzeum gyűjteményéből válogatott médiaművekkel ismerkedünk a kiállítótérben, fotók segítségével pedig betekintünk a mozgókép történetébe.
Inspiratív tér vagy használhatatlan udvar? – Előadás A Velencei Biennále magyar átriumának térhasználatáról 2019. március 1. 17.00–18.00
Boros Géza művészettörténész előadása a Velencei Biennále magyar pavilonja átriumának térhasználatáról
Shirley: A valóság látomásai – vetítés és beszélgetés a film rendezőjével 2019. február 27. 18.00–20.00
A vetítést követően a médiaművészetről és a speciális effektek megvalósításának körülményeiről a film rendezőjével Gustav Deutsch-al és a látványtervet megteremtő Hanna Schimekkel beszélgetünk a közönség bevonásával. A beszélgetést Forgács Péter médiaművész moderálja.
Családi Délelőtt - Zsebmozi 2019. február 23. 10.30–12.30
Februárban a Családi Délelőttök a LUDWIG 30 – Mindig kortárs című kiállításunkhoz kapcsolódnak. A mostani foglalkozásunk alkalmával a Ludwig Múzeum gyűjteményéből válogatott médiaművekkel ismerkedünk a kiállítótérben, fotók segítségével pedig betekintünk a mozgókép történetébe.
Megőrzés folyamatban – Filmvetítés és szakmai találkozó a médiaművészetről 2019. február 21. 16.00–20.00
A program a múzeum 2018-ban sikeresen befejezett a Megőrzés folyamatban című film vetítésével ünnepli a médiaművészetet. Az ismeretterjesztő film segítségével kutatjuk a Ludwig Múzeumban található médiaművek keletkezését és megőrzésének lehetőségeit a gyűjteményben található művészekkel készült interjúkon keresztül.
Changing Grey LIVE 2019. február 16. 18.30–19.30
A Zságer Balázs és Genser András alkotta duó projektje igazi elektronikus zenei csemege. Live actjük az IDM, az ambient és techno hatások mellett számos más zenei asszociációt is tartalmaz. Fellépéseiket egyedi vizuális világ teszi még izgalmasabbá. A végeredmény egy teljes egységbe összeforrt flow-élmény.
Családi Délelőtt - Stencil kép 2019. február 16. 10.30–12.30
Februárban a Családi Délelőttök a LUDWIG 30 – Mindig kortárs című kiállításunkhoz kapcsolódnak. A mostani foglalkozásunk alkalmával a Ludwig Múzeum gyűjteményéből válogatott graffiti művekkel ismerkedünk a kiállítótérben, fotók segítségével pedig széles tárházát tekintjük végig az utcán látható képeknek.
Asztali beszélgetések | Street art, graffiti, szakralitás 2019. február 14. 18.00–20.00
Street art, graffiti, szakralitás. A kibékülés terei?
Galambos Ádám teológus Dejcsics Konrád bencés kulturális igazgatóval (Pannonhalmi Bencés Főapátság) beszélget.
Kijárat az ajándékbolton át | Filmvetítés és előadás 2019. február 13. 18.00–20.00
Adott a világ egyik leghíresebb graffitise, szebben fogalmazva street art művésze, Banksy, valamint egy fura francia bolt tulaj, aki amatőr filmes
Ludwig Lounge – Street art, graffti | Ludwig 30 2019. február 9. 16.00–18.00
Street art, graffti. Slammerek a házban. Kemény Zsófi, Simon Márton, Babiczky Tibor
Az előadókkal Valuska László (Könyvesblog) beszélget
Don't believe the Hype! Street art az ellenkultúrától a mainstreamig (és vissza?) 2019. február 7. 16.00–17.30
dr Puskás István előadása az olasz főváros talán legismertebb, turisták által is leglátogatottabb külvárosi negyedéről, a Pignetoról, ahol a helyi közösség street art-ot is erőteljesen használva kezdte el újrafogalmazni magát.
Kiállításmegnyitó: Ludwig30 – mindig kortárs 2019. február 5. 18.00–20.00
Ludwig 30 – Mindig kortárs a Ludwig Múzeum alapításának 30. évfordulóját ünneplő kiállítás- és programsorozat nyitó eseménye