A Ludwig 30 kiállítássorozat harmadik, Megosztás – Múzeumpedagógia a gyakorlatban című tárlatának rendhagyó megnyitója, performansszal, játékkal és közös(ségi) étkezéssel.
A Megosztás című kiállítást múzeumpedagógusok állították össze, így hangsúlyos szerepet kap a tárlaton a múzeumpedagógia mint az egyik legjellemzőbb, legközvetlenebb eszköz az értelmezés segítésében és a komplex élmény átadásában A több mint tíz éve működő múzeumpedagógiai módszertani központ szakmai anyagainak segítségével a kiállításban bemutatjuk, hogy az egyes művek miként szerepeltek a foglalkozásokban az elmúlt másfél évtized során, hogyan interpretálták azokat. Számos műalkotás mellett olyan aktivizáló feladatokat, pedagógiai és kommunikációs eszközöket helyezünk ki, amelyek segítik a befogadást és az értelmezést, komplex módon bontva ki a művekbe zárt jelentést.
A kiállításban aktív szerepet kap a látogató is! Egy pályázat keretében mindenki számára nyitott a lehetőség, hogy műve két héten keresztül szerepeljen a Ludwig Múzeumban „az én múzeumom” hívószóra épülő, sőt folyamatosan épülő látogatói tárlatán. Olyan munkákat várunk és mutatunk be, melyek a múzeum gyűjteményében található alkotásokhoz kapcsolódnak, azokból inspirálódnak. Ezzel nem csupán befogadóvá, de aktív résztvevővé, a kiállítás alakítójává is válik a látogató.
A rendhagyó kiállításhoz azonban rendhagyó megnyitó is társul, amelyen közösen megelevenítünk a tárlaton szereplő műtárgyak közül néhányat. Életre kel Yoko Ono Játssz bizalommal című alkotása, Beke László kézfogás akciója és vacsorára invitáljuk a megnyitó résztvevőit is: egy óriási asztal körül Daniel Spoerri művét idéző közös alkotást hozunk létre egy kis vacsora keretében. Viszont ahhoz, hogy az étkezés valóban közös(ségi esemény) legyen, aktív részvételre van szükség!
Amennyiben résztvevőként te is szeretnél hozzájárulni a vacsora élményéhez, hozz magaddal egy tál ételt! Kérünk olyan fogást hozz, amihez nincs szükség evőeszközökre, hanem az asztalt körülállva is el lehet fogyasztani. Az étel mellett hozd el a receptjét is, vagy egy másik számodra kedves étel receptjét, ami valamilyen fontos emléket idéz fel benned vagy családi örökségként őrzöd, de megosztanád másokkal.
KIÁLLÍTÓ MŰVÉSZEK
Beke László | Beöthy Balázs | Bik Van der Pol | Bódy Gábor | Tony Cragg | Eperjesi Ágnes | Hajas Tibor | David Hockney | Kokesch Ádám | Odenbach Marcel | Yoko Ono | Daniel Spoerri | Szabó Dezső
A RÉSZTVEVŐKET KÖSZÖNTI Hemrik László, a múzeumpedagógiai osztály vezetője
A "KULINÁRIS BANKETT" HÁZIGAZDÁJA Szatmári Ferenc (a.k.a. Főzelékes Feri)
"Élelmiszer-minőség biztosító agrármérnökként végeztem, majd a kereskedelemben dolgoztam, végül szakács lettem. Röviden ez az életutam. Sok helyen, sok emberrel dolgoztam együtt, akik mind hozzájárultak ahhoz, hogy ma már azt csinálhassam, amit a leginkább szeretek: főzök, fotózok, írok. A blog nagyon jó lehetőség erre, mivel ott mindhárom szenvedélyemnek hódolhatok. Hogy miért pont a főzelék? Talán mert ez is egy olyan terület, ami többet érdemel mostani – sokszor negatív – megítélésénél."
A program támogatója:
Kapcsolódó tartalmak
My Museum – pályázati felhívás
A Ludwig30 kiállítás-sorozat keretében szeretnénk lehetőséget biztosítani, hogy vállalkozó kedvű alkotók, a Ludwig Múzeum gyűjteményére reflektáló alkotásokat hozzanak létre és állítsanak ki a Megosztás kiállítás terében.
Konferencia: Megosztás – enyém, tiéd, miénk Elképzelések a 21. századi múzeumpedagógiáról 2019. március 12. 9.30–16.30
Ki “hozza létre” a múzeumot? És ki “fogyasztja” az előállított terméket?
Egynapos konferenciánk a múzeumpedagógiai osztály által rendezett Megosztás – enyém, tiéd, miénk című kiállításhoz kapcsolódik, amely a Ludwig 30 programsorozat keretében jött létre.
Művészet a filmkockákon | filmvetítés és beszélgetés 2019. március 13. 18.00–21.00
A képek házak, pajták, gyárépületek faláról, vonatok oldaláról köszönnek vissza. Az Arcélek, útszélek ezeket a szívmelengető találkozásokat dokumentálja, és a nem mindennapi barátságot, mely az út során szövődik a furcsa páros között. Varázslatos hangulatú és felejthetetlen road movie.
Kiállítótermi séták - 5 séta, 5 nézőpont | Az ember a művészet mögött 2019. március 16. 16.00–17.00
Minden műtárgy mögött (vagy éppen előtt) ott van egy ember. Az ember, aki megalkotta és az ember, aki értelmezi. Kiállítótermi sétánkon a műalkotás keletkezésében résztvevő emberek nyomába eredünk.
Kiállítótermi séták - 5 séta, 5 nézőpont | Érzékek nyomában 2019. március 6. 16.00–17.00
Érzékszerveink kiemelt szerepe a képzőművészet létrehozásában és befogadásában aligha vitatható. A több érzékszervre együttesen ható mű gondolata már a 20. század elején megjelent, a futurizmus atyja, Marinetti kiáltványban állt ki ennek fontosságáért. A tárlatvezetés ez alkalommal az érzékszerveinkre fókuszálva mutatja be a kiállítást.
Kiállítótermi séták - 5 séta, 5 nézőpont | Lépésről lépésre 2019. március 17. 16.00–17.00
Játékos séta a kortárs művészetben
sétavezető: Hemrik László
Kiállítótermi séták - 5 séta, 5 nézőpont | Nyitott mű? 2019. március 10. 16.00–17.00
A kortárs képzőművészet alkotásait a látogatók nagyon sokféleképpen értelmezhetik. A könnyen kimondott „ilyet én is tudok” vagy a mű értelmét kereső, mindenre konkrét magyarázatokat találó műélvezők két véglete között széles spektrummal találkozhatunk a múzeumok tereiben megjelenő látogatók között. De mire ad okot egy kortárs mű? Mennyire nyitott? Van-e lehetőség többféle értelmezésre?
Ludwig 30 – Mindig kortárs 2019. február 5. – március 31.
A Ludwig Múzeum 2019-ben ünnepli budapesti megalapításának 30. évfordulóját. A kerek születésnap alkalmából egy kiállítás- és programsorozatra kerül sor, ami rendhagyó módon foglalkozik a múzeum történetével, jelenével és jövőjével.