Lakner László: "Foot-Art" projekt (Futball a Szépművészeti Múzeumban) (1970 - 2011)

performansz-projekt; kollázs (faximile)
Peter und Irene Ludwig Stiftung, Aachen, letét, 2016

Lakner László 1970 decemberében olvasta Harald Szeemann, a documenta 5 művészeti vezetőjének nemzetközi pályázati felhívását a Befragung der Realität – Bildwelten című tervezett kiállításához. Szeemann művészeti seregszemléjét száz napos eseménysorozatként fogta fel, ahol művészi „teljesítmények” és „események” jelennek majd meg.
Lakner egy futballmérkőzést javasolt egy magyar művészekből alakított és egy közelebbről meg nem nevezett „nyugati” tizenegy között, melynek helyszíne egy múzeum belső tere lenne. A csapat szeretne a klasszikus magyar válogatott (Kassák, Moholy-Nagy) nyomdokaiba lépni és akár a kasseli Museum Fridericianumban játszani. A lapokon a budapesti Szépművészeti Múzeumba elképzelt mérkőzést illusztráló kollázsok láthatók, a helyszínt bemutató térképpel, a „futballterem” alaprajzával, az edzést és a meccset bemutató kollázsokkal. A projektet egy dossziéba fűzve, szamizdatként sikerült kijuttatnia Kasselbe. A beadott anyagot hosszú évekkel később a documenta irodája juttatta vissza Laknernek, aki 2010-ben a „Foot-Art” projektet művészkönyvben adta ki újra. SZ. K.