A Ludwig Múzeum Kortárs Szabadegyetem előadássorozatában időszaki kiállításainkhoz kapcsolódó témákat és a legfrissebb művészeti tendenciákat tágabb kontextusban ismerheti meg a közönség.
ELŐADÓ
Dr. Habil. Peternák Miklós CSc. egyetemi tanár, C3 Kulturális és Kommunikációs Központ Alapítvány igazgatója
AZ ELŐADÁS CÍME: A MŰ IDEJE / AZ IDŐ A MŰBEN / A MŰ AZ IDŐBEN
A műalkotások ideje, az idő a művekben, a mű az időben három különböző közelítést jelent. Mivel a műalkotást általában emberi kreáció eredményének tekintjük így mondható, mindegyik “valamikor” készült. A múzeum (vagy a művész) ezt gyakorta dátummel jelzi. Emellett minden mű magában hordozza az idő nyomát, akár festői gesztusok révén (Picasso adott korszakában ráfesti annak a napnak a dátumát, amikor a kép készült, de nem minden festő dolgozik ennyire gyorsan), akár az expozíciós idő (fotó) vagy film- és videó-idő formájában (mennyi időbe telik megnézni), alkalmasint tartalmi elemként is (vanitas). S végül a művek sorsa változik az idők során, divatossá válnak vagy elfelejtődnek, új interpretációk és új kontextus, például újabb és újabb kiállítások forgatókönyvei rendezik át státuszukat a többi mű vagy általában a kultúra, történelem viszonylatában. Miért nevezheti a kiállítás kurátora a műalkotásokat időgépnek? Megvalósul-e a kiállítótérben járva az időutazás, amiért H.G.Wells a regényében vagy George Pal a filmjében ezt a fiktív szerkezetet kitalálta? Bár erről a gépről valójában nem, de annál több szó esik majd az időről és a művekről.
AZ ELŐADÓRÓL BŐVEBBEN
Esztergomban született, jelenleg Budapesten él. Az ELTE BTK történelem-művészettörténet szakán végzett, a művészettörténeti tudomány kandidátusa (Tudomány és művészet – új médiumok, 1994). Egyetemi tanár a Magyar Képzőművészeti Egyetem Intermédia Tanszékén, valamint a C3 Kulturális és Kommunikációs Központ Alapítvány igazgatója. A C3 számos alkalommal kooperált a Ludwig Múzeummal, így például a #Bartók, a Mentés másként és a The Dead Web – The End című kiállításoknál.
Az eseményen kiállítási belépővel, regisztrációt követően lehet részt venni.
Regisztrálni lejjebb ezen az oldalon lehet
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
Időgép. Új válogatás a Ludwig Múzeum gyűjteményéből 2020. szeptember 1. – 2025. január 5.
Az időgép egy olyan, egyelőre csak elméletben létező szerkezet, melynek segítségével a múltba vagy a jövőbe repíthetjük fizikai testünket. A Ludwig Múzeum új kiállítása nem az időutazás tudományos-fantasztikus lehetőségével foglalkozik, hanem az idő és a művészet viszonyát vizsgálja különféle szempontokból, és magukat a műveket tekinti olyan időgépeknek, melyek lehetővé teszik számunkra a mentális utazást.