A Storytelling estünk aktuális témája a törődés, mely szorosan kötődik a Ludwig Múzeum Vigyázat törékeny című kiállításához. Mit jelent a törődés? Szeretet vagy munka? Belső késztetés vagy kényszer? Kire hárul a törődés feladata egy családban? Hogyan törődünk mi nők gyerekünkkel, férjünkkel, idősebb családtagjainkkal? Mennyire látható és értékteremtő tevékenység a társadalmunkban a törődés?
Az Eurobarometer adataiból az derült ki 2022-ben, hogy Magyarországon a megkérdezettek 78 %-a szerint a nők – sok esetben a legfontosabb – feladata a gondoskodás az otthonról és a családról.
Az egész estés eseményre Levko Esztella és Száger Zsuzsanna színésznők, és Fajgerné Dudás Andrea képzőművész különböző performanszokkal készülnek, melyeket Rumana Buzsarovszka Észak-Macedón írónő A férjem című novelláskötete, valamint a novelláskötetből készült azonos című színházi előadás inspirált. Emellett a beszélgetésbe Popovics Viktória, a Vigyázat, törékeny – Handle with Care című kiállítás ötletgazdája és társkurátora is bekapcsolódik.
Mi is az a storytelling? A storytelling egy innovatív, kevésbé ismert műfaj hazánkban, mely mesélést jelent, és aminek nagyon sok formája lehet. A storytelling események célja, hogy egy-egy, a nőket érintő kurrens témáról beszélgessünk, meséljünk, tapasztalatokat osszunk meg. A storytelling egy univerzális nyelv, hiszen a közösségben való mesélés, mindig is szerves része volt a kultúránknak. Kiváló platform arra, hogy a női egyenjogúság témáját körbejárjuk, megvitassuk személyes példákon keresztül. Az események egyik küldetése, hogy felhívjuk a figyelmet a társadalmunkban jelen lévő nemi egyenlőtlenségek formáira, és érzékenyítsük a témában a nőket; mindezt sok humorral, a férfi nézőket is megszólítva. A storytelling események megálmodója Levko Esztella és Száger Zsuzsanna színésznők, hozzájuk csatlakoznak minden alkalommal más és más, az adott témához kötődő, meghívott női vendégek.
A novemberi Törődés - Storytelling résztvevői:
- Száger Zsuzsanna színésznő, a többszörös díjnyertes KV társulat egyik alapítója. Saját és társulata munkáiban elsősorban a női lét kérdéseire keresi a választ, és tabutémákat dolgoz fel.
- Levko Esztella színésznő, a Sarolta Kulturális és Közéleti Tér alapítója. Az elmúlt években több jelentős európai színházi társulattal dolgozott együtt. A londoni EAST 15 színművészeti egyetem meghívott oktatója.
- Fajgerné Dudás Andrea Godot Katalizátor-díjas képzőművész. Műveinek leggyakoribb forrása magánélete, a házimunka, a konyhai tevékenységek és az anyaság, ezek a témák azonban egy tágabb, nőket érintő globális társadalmi kontextusba ágyazódnak.
- Popovics Viktória művészettörténész, kurátor. Érdeklődési területe a közép-kelet-európai régió képzőművészete, feminista elméletek és nőművészet.
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
Vigyázat, törékeny. Handle with Care 2023. szeptember 15. – 2024. január 14.
A Handle with Care című kiállítás az élet törékenységére, a gondoskodásra szoruló egyének és közösségek sérülékenységére, a szociális ellátórendszer repedéseire és hiányosságaira utal. Ugyanakkor magára a múzeum feladatára, a műtárgyakról való gondoskodásra is vonatkoztatható, ami újraértelmezett jelentésében a tárgyak mellett a közösségekre, gondoskodói szakmákban dolgozókra, a láthatatlan munkát végzőkre és a marginalizált élethelyzetekre egyaránt kiterjeszthető.