Periferic 8 – A művészet mint ajándék: Egy biennále tanulságai

2008. november 11. 0.00–00.00
Mikor
2008. november 11.
Bérlettel nem látogatható

Periferic 8 – A művészet mint ajándék

Egy biennále tanulságai

Az előadáson a kurátor, Hegyi Dóra bemutatja a romániai Iasi-ban rendezett Periferic 8 Biennále koncepcióját és a 2008 októberében megvalósult projektet.

A Periferic nemzetközi kortárs művészeti biennále 1997-ben performansz fesztiválként indult Matei Bejenaru, román képzőművész kezdeményezésére, majd 2001-től vált nemzetközi rangú eseménnyé. Az esemény helyszíne Iasi, Románia észak-keleti területén fekvő kulturális központ, az ország második legnagyobb egyetemi városa.

Periferic 8

Az idei Periferic 8 a kortárs képzőművészeti események szervezésének feltételeit és lehetőségeit vizsgálja, különös tekintettel az utóbbi évek gazdasági fejleményeire Romániában. Az idei esemény saját pozíciójának újragondolását és a közönség különféle rétegeinek megszólítását tűzte ki céljául.

A művészet mint ajándék

A Periferic alapvető célja a centrum-periféria viszony és marginális kulturális kontextusban működő művészeti tevékenység folyamatos újragondolása különböző művészeti pozíciók és elméleti megközelítések révén. Az idei rendezvény a csere egy alternatív modelljének megalkotására tesz kísérletet felvetve azt a kérdést, hogy „lehet-e a művészet ajándék”. Míg a Periferic Biennále mindig is kritikusan viszonyult a kortárs képzőművészet piaci-elvű működéséhez, a Periferic 8 közvetlenül a művészet társadalmi értékét és produkcióját befolyásoló spekulatív módszereket vizsgálja. Az ajándékozás társadalmi gyakorlata mindennapi értelemben egy pozitív gesztus, hiszen mindenki szeret ajándékot adni és kapni. A csere lehet kölcsönös, de mégis a motivációk egy összetett hálózatát tükrözi: hatalmi és függőségi viszonyokat, valamint a presztízs megszerzésének vágyát. Az ajándékozás a művészet gazdasági viszonyainak metaforájaként is működik leképezve az alkotás / termelés, megosztás / terjesztés, befogadás / fogyasztás folyamatait. A Periferic 8 rákérdez arra, hogy miként keletkezik a művészet értéke, és hogyan válik árucikké, amely a művészet szellemi és kereskedelmi piacán cserél gazdát. A kutatás két végpontját a piachoz szorosan kötődő kereskedelmi művészet, és az un. ajándék-gazdaságok alternatív modelljei jelentik.

Az új, kifejezetten a biennáléra készülő projektek mellett, meglévő és történeti művek, valamint dokumentációk világítják meg a „művészet mint ajándék” koncepció egy-egy aspektusát. A projektek két csoportos kiállítás formájában a Iasi egyetem sportcsarnokában illetve a városi színház ideiglenes épületében kerülnek bemutatásra. A csoportos kiállítás, mint műfaj átértelmezett formában, mint a kutatás és tudás-csere helyszíne jelenik meg.

A Periferic 8 célja, hogy felépítsen egy helyi közönséget és ezzel a régió hasonló kezdeményezései elé is példát állítson. A bemutatott projektek mellett kísérő események és kreatív közvetítő program segítségével a Periferic 8 a különböző kulturális rétegek közötti párbeszéd kialakítására törekszik. Egyrészt a szakmabeliek (művészek, kritikusok, elméleti szakemberek) széles körének aktivizálásával egy alternatív oktatási modellt állít fel, másrészt a helyi értelmiség más rétegeit és az érdeklődők legtágabb körét is igyekszik bevonni. A projekt a helyi kulturális öntudat megerősítését kívánja elérni, hogy egy olyan dinamikus civil közösség jöjjön létre, mely felelősséget érez saját környezetéért. A kortárs képzőművészetet egy olyan transzdiszciplináris területként mutatja be, melyben sokakat érintő társadalmi és politikai kérdések megvitatására nyílik lehetőség.

Résztvevők és projektek:

Markus Bader / Raumlabor Berlin (DE) Joseph Beuys (DE); Johanna Billing (SE); cARTier / Vector Association (RO); CCCK – Center for Communication and Context Kyiv / Ingela Johansson (SE), Inga Zimprich (DE) Sönke Hallmann (DE) Ştefan Constantinescu (SE/RO); Guillaume Desanges (FR); Veaceslav Druţă (MD/FR); El-Hassan Róza (HU) – Salam Haddad (HU-IRQ); Erdély Miklós (HU) Tatiana Fiodorova (MD) Dora García (ES) Felix Gonzalez-Torres (USA) Institute for Wishful Thinking/ Maureen Connor, Gregory Sholette (USA); Christian Jankowski (DE); Daniel Knorr (DE); KUNST= KAPITAL (GL); Yuri Leiderman (RU); Loránt Anikó (HU); Aurelia Mihai (DE/RO); Hila Peleg (DE/ISR); RO-MD (Moldova in Two Scenarios) / Vector Association (RO), KSA:K Chişinău (MD); Mladen Stilinović (HR); SZAF / Fischer Judit, Mécs Miklós (HU); Raša Todosijević (SRB); Mona Vatamanu & Florin Tudor (RO); Tirdad Zolghadr (TXL)

Művészetközvetítés:

Creative Mediation Project / Studio for Art Practices and Debates (RO); Contemporary Art for Young People / Ana Maria Iftimi, Alexandru Bounegru, Oana Nicuţă (RO); S-video IN / S-video OUT. Made in Iasi / videó program, kurátor: Cătălin Gheorghe (RO); MINIpoint – Info Point program / koordinátor: Daniela Palimariu and Dan Basu (RO)

http://www.periferic.org/index_en.html