A Ludwig Lounge eseményei ez alkalommal a Kisebb világok. Dioráma a kortárs képzőművészetben című kiállításhoz kapcsolódnak. Délelőtt a családoké a főszerep, worksopunkon diorámát építünk. Délután a kiállító művészek részvételével zajló kerekasztal-beszélgetés várja az érdeklődőket, majd Szeder-Szabó Krisztina koncertjével zárjuk az estét.
10.30–12.30 | Recycle – Családi workshop
KOROSZTÁLY: 10 – 16 éves korú fiatalok és kísérőik
HELYSZÍN: Foglalkoztató és 1. emeleti kiállítótér
A dioráma a 19. században született meg a művészet és a szórakoztatóipar metszeteként, de számos alkalmazása és fajtája alakult ki. A diorámák készítői sokszor speciális anyagokat és technikákat használnak, jellemzően talált tárgyakból, játékelemekből vagy növényi és állati preparátumokból hoznak létre vadonatúj világokat, mikro univerzumokat, mini enteriőröket.
A Családi Workshop során a résztvevők szintén modell méretű tereket alkothatnak, amelyekhez sokféle talált tárgyból, alapanyagból választhatnak az újrahasznosítás jegyében. A foglalkozás alatt a vállalkozó kedvűek megismerkedhetnek a diorámák történetével, készítésével. Néhány alkotást is megnéznek a kiállítótérben, és arról beszélgetnek, hogy mitől egyediek és különlegesek ezek a munkák. Végül mindenki elkészíthet egy kis alapterületű, saját diorámát. Az alkotás lehet egyéni, de ha a gyerekek és szüleik együtt érkeznek, közösen is létrehozhatnak egy kitalált mini-világot.
A foglalkozáson maximum 12 gyermeket és szüleiket tudjuk fogadni. Ha elfelejtett regisztrálni, szombat reggel 10.00 és 10.30 között a szabad helyekről érdeklődjön a jegypénztárban (06 1 555 3454).
Részvételi díj: 600 Ft/fő.
Regisztráció a dabifarkas.rita@ludwigmuseum.hu e-mail címen!
17.00–18.00 | Kerekasztal-beszélgetés a kiállító művészekkel
Bazári látványosság, tudományos szemléltető eszköz, gyermekjáték vagy terápiás eszköz? A művészet és a szórakoztatóipar határmezsgyéjén eredetileg rafinált, festői fényjátékként született dioráma a 20. század eleje óta a természettudományi múzeumok kedvelt szemléltető eszköze. Ez a festészeti eljárásokat, szcenikai megoldásokat és optikai illúziót ötvöző prezentációs forma lehatárolt doboztérben, a realitás illúzióját keltve immerzív installációként hivatott egy-egy természettudományos vagy antropológiai eredményt, elméletet szemléltetni a laikusok számára. Karácsonyi László, Szabó Eszter és Horror Pista beszélget a dioráma jelenségéről személyes művészeti praxisukra vonatkoztatva.
HELYSZÍN: 1. emeleti kiállítótér
A program kiállítási belépővel vagy bérlettel látogatható.
18.30–19.00 | Szeder egy szál gitárral – koncert
Szeder-Szabó Krisztina dalszerző-énekesnő egyedi nézőpontjával, apró hétköznapi csodákkal, humorral, fantáziával próbálja vidámabbá varázsolni a mindennapokat. A könnyed témák mellett (Reggeli dal, Feri feneke) a lélek mélységeibe, az önismereti út rejtelmeibe is bepillantást engednek őszinte szövegei (Kezem a hátadon). A tartalmi sokszínűség műfaji változatossággal vegyül, a francia sanzonos bohémság keveredik az indie folkrock vagányságával, amihez egy egyszerre karcos és lágy hang párosul. A koncerten ezúttal egy szál gitárral adja elő dalait, nagyobb teret engedve a dalszerző-énekes műfajban rejlő történetmesélésnek, intimebb hangulatú előadásmódnak.
HELYSZÍN: 1. emeleti kiállítótér
A program kiállítási belépővel vagy bérlettel látogatható.
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
Kisebb világok. Dioráma a kortárs képzőművészetben 2022. október 14. – 2023. január 15.
A kiállítás a laikus közönség számára is érthető, sőt szórakoztató, amely ugyanakkor szakmai szempontból dolgozza fel a dioráma műfaját és művészettörténeti szerepét, emellett olyan, sokszor nem tudatos lélektani folyamatokra is felhívja a figyelmet, amelyek a diorámák révén előtérbe kerülnek. A fizikai alkotások mellett virtuális, digitális, valamint videódiorámák is láthatóak lesznek.