"Minden, amit tudni szerettél volna a kortárs művészetről, de sohasem merted megkérdezni."
Az ingyenes webinárium célja, hogy alapkérdéseket tisztázzon a szélesebb közönség számára napjaink művészetével kapcsolatban.
A témánk ezúttal a művészet és műkereskedelem kapcsolata.
ELŐADÓ
Martos Gábor PhD művészeti író, műkereskedelmi szakértő
BŐVEBBEN A TÉMÁRÓL
Mitől értékes egy „értékes” műtárgy”? Mikor hogyan mérték az emberek a műtárgyak „értékét”? Mióta létezik műkereskedelem? Mióta mérjük a művészi értéket alapvetően pénzben? Mit jelent az, hogy a művészi érték felismerését mára szinte kizárólag a pénzben mért elismerés „értéke” vette át? Hogyan alakítja maga a műkereskedelem a művészi értéket, és ezzel együtt a művészeti kánont? Miért van az, hogy a világban ma gyakran olyan művekért fizetik a legmagasabb árakat, amelyek láttán pedig sokan azt mondják, hogy de hát ilyet ők is tudnának? És akkor miért nem tudnak? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre próbálunk meg válaszokat keresni ebben a másfél órában.
BŐVEBBEN AZ ELŐADÓDÓL
Martos Gábor 2000 óta foglalkozik intenzíven a műkereskedelem elméleti kérdéseivel; 2011-ben ebben a témakörben Magyarországon először szerzett tudományos fokozatot. Ezirányú kutatásai nyomán eddig négy könyve jelent meg: Műkereskedelem – Egy cápa ára (2013); A tőzsdeügynök képei – Egy ismeretlen magyar műgyűjtő és kollekciójának története (2014); „Ilyet én is tudok” – Sokmilliós művek kalapács alatt (2018); Önarckép nyaklánccal – Női alkotók a műkereskedelemben (2021). 2019 februárja óta Senki többet? címmel vezet műkereskedelmi témájú blogot a papageno.hu oldalon.
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.