Egy közös dramatikus kísérletre/játékra/csoportos együttlétre invitáljuk a múzeum látogatóit. A játék célja, hogy ne csak szemléljük a műveket, hanem közösen jelenítsük meg őket, így alakítva rajtuk és magunkon egyaránt. A résztvevők rendezői és eszközei is a játéknak: együtt találjuk ki, hogy mit jelent számunkra egy adott mű, hogyan lehet megjeleníteni egy képet mozdulatokkal, gesztusokkal, emberi interakcióval. Kipróbáljuk, hogyan nézhetne ki másképpen egy alkotás, milyen lehet a képben lenni, a kép részévé válni, és milyen történetet tudunk mindeközben mögé képzelni?
Ennek járunk közösen utána.*
A két műalkotás, amely kiindulópontként szolgál:
Halász Károly: Magasles No. 7 (1972–77)
Szabó Ágnes: Szabadság-szobor sziluett (2000)
A gyakorlat, amelyre hívunk titeket, morenói alapokon nyugszik. Jacob Levy Moreno** (1889–1974) orvos, pszichiáter, iskolateremtő, a szociometria és a pszichodráma módszer megalkotója.
Ez a csoportélmény lehetőséget nyújt számunkra, hogy intenzív és személyes kapcsolatot alakítsunk ki vizsgálatunk tárgyával, akár a Ludwig Múzeumban egy kortárs műalkotással.
A játékok során spontán, könnyed helyzeteken keresztül kerülünk kapcsolatba kreativitásunkkal, az alkotásokból nyerhető inspirációval. Hol az alkotó nézőpontját próbálgatjuk, hol képelemek megtestesítőjeként vagyunk jelen – mindeközben átéljük alkotó és alkotás szoros összefonódását. Megtapasztaljuk, hogyan lehet egyszerre szemmel tartani a teljes kompozíciót, de az apró részleteknél is elidőzni. Az általunk használt módszer nem pszichodráma, mivel nem az önismereten van a hangsúly, hanem a közös élményen. Nem is műelemzés, mert a nézőkben keltett érzésekkel foglalkozunk.
Ajánlott öltözet: amiben mozogni lehet és kényelmes.
A programot Wolf Eszter képzőművész és Balázs Ambrus pszichológus, pszichodráma-vezető tartják.
*Alapelvek:
– A játékban csak „itt és most” létezik. Nincs nem megfelelő részvétel, jelenlét, gondolat, érzés. Még a passzív részvétel is részvétel. Mindenki ott és akkor, szabadon dönti el, hogy mennyire lesz részese a közös játéknak.
– Spontaneitás. Fejezzük ki szavakkal, gesztusokkal, hogy számunkra mit jelent ez az „itt és most”. Ez sem elvárás, csak a szabadság játéka.
– A résztvevőkkel együtt hozzuk helyzetbe a helyszínt, a témát.
– A végeredmény nem közös nevező és megértés lesz, hanem közös élmény.
**Moreno alkotta meg a kreativitás és a spontaneitás filozófiájának előremutató és izgalmas valóságmodelljét. Mint minden jó modell, ez sem áll meg az elmélet szintjén, gyakorlati kísérletezésre inspirál. Bár önismereti céllal fejlesztette ki a technikát, mi további lehetőségeket is látunk benne. Észrevettük, hogy a kijelölt tér (színpad), az „itt és most” (hic et nunc), valamint a személyes perspektíva segítségével, ha csoportban dolgozunk, dolgok esszenciális intenzitásával, az információt rejtő térrel kerülhetünk kapcsolatba.
Időtartam: 2,5 óra
Csoportlétszám: legfeljebb 15 fő
Programjegy: 3900 Ft (Az éves bérlet erre a programra nem érvényes.)
A program jellege miatt a helyek száma korlátozott, ezért javasoljuk a jegyek elővételben való megváltását.
A programra jelentkezni a muzeumpedagogia@ludwigmuseum.hu e-mail címen lehet
Visszejelzések korábbi alkalmakról:
"Csoda. Büszkeség, hogy valakik csinálnak ilyesmit."
"Új perspektívába helyezi a művészeti befogadást."
Kapcsolódó tartalom
LUDWIG 25 - A kortárs gyűjtemény 2014. november 13. – 2016. szeptember 25.
LUDWIG 25
A kortárs gyűjtemény
A Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum új állandó kiállítása