Kortárs képzőművészet és színház
A Maladype Színház a LUMÚban
Schiller: Don Carlos

2013. december 11. 0.00–00.00
Mikor
2013. december 11.
Bérlettel nem látogatható

Az előadásra jegyek a Ludwig Múzeum jegypénztárában foglalhatók és vásárolhatók.

Jegyár: egységesen 3400 Ft (az előadásra és a beszélgetésre)

(A Ludwig Múzeum éves bérlete erre a programra nem érvényes.)

Jegyfoglalás és regisztráció a korlátozott férőhely miatt:

e-mailben: infopult@ludwigmuseum.hu

telefonon: (1) 555 3454 illetve (1) 555 3444

Rendező: Balázs Zoltán

Játsszák: Blasek Gyöngyi, Lendváczky Zoltán, Keszég László, Kuna Károly, Orosz Ákos, Tankó Erika, Varga Gabriella

Díszlettervező: Gombár Judit

Jelmeztervező: Benedek Mari

Dramaturg: Góczán Judit

Asszisztens: Pelbát Gergely

  1. december 11-én a kortárs képzőművészet és színház különleges találkozásának helyszíne lesz a Ludwig Múzeum. Schiller Don Carlos története a Maladype Színházra jellemző sajátos látásmódnak, a színészek virtuóz játékának és az előadás múzeumi térbe történő beemelésének köszönhetően új felismerések megfogalmazására teremt lehetőséget az eseményen részt vevők számára. Az individuum és a hatalom intim, emberi és nem mindennapi kapcsolatáról fontos és időszerű kérdéseket felvető előadás témájának és asszociációs jellegének köszönhetően érzékenyen reagál a körülötte történő eseményekre és a Ludwig Múzeum atmoszférájának sajátosságaira. A rendhagyó eseményt Csepeli György szociológus, szociálpszichológus „A hatalom anatómiája” című előadása teszi teljessé: Csepeli György több tudományágban végzett sokéves kutatómunkájának és személyes tapasztalatainak köszönhetően szakértői szemmel és könyörtelen őszinteséggel beszél a hatalom mámoráról, intelligenciájáról, karizmájáról és magányáról.

Friedrich Schiller: Don Carlos (Fordította: Vas István)

Schiller Don Carlosa a patetikus-retorikus schilleri eszmedráma remekbe szabott példája. A történet az intrikáktól vezérelt és rideg, végtelenül szabályozott spanyol udvar hatalmi keretei között játszódik. A dráma középpontjában Don Carlos, a habozó-gyötrődő herceg áll, akit szinte szétszakít személyes kapcsolatainak beteljesületlensége. Drámai akció szempontjából, a leghangsúlyosabb szereplő - az európai humanitás szószólója - Posa márki. Ő irányítja és kapcsolja össze a dráma szerelmi és politikai szálát egységes indítékrendszerré. Bár Carlos és Posa elbuknak, ifjúkoruk „aranyálma” a szükségszerűség birodalmában nem valósulhat meg, a dráma szárnyaló dikcióval kifejeződő eszmei síkján a szabadság és a barátság nemes ideáljai diadalmaskodnak.

A Don Carlos előadás 18:00 órakor kezdődik, Csepeli György, szociálpszichológus előadása 21:00 órakor.

Vélemények az előadásról:

Balázs Zoltán és a Maladype nagyon eltalálta, s ami a lényeg: pompásan csinálják.

(Koltai Tamás: Szegény uralkodók, Élet és irodalom, 2013. 01. 11.)

A Maladype társulata ismét kiemelkedőt nyújt – talán nem túlzás azt állítani, hogy nincs az országban még egy színház, ahol a színészek egytől-egyig ilyen megbízhatóan és ilyen magas színvonalon képesek nem csak működni, hanem létezni a színen.”

(Nyulassy Attila: Narancsvidék, 7óra7, 2012)

A legóvatosabb jelző szerint is intenzív színházi élmény, ha a néző akkor is szembe találja magát Fülöp királlyal, ha a spanyol uralkodó nincs színen. Az előadás könyörtelenül szoros kapcsolatot teremt játszók és nézők között. Íme, a szenvedélyek nem vesztek elmúlt körök ködébe, hanem velünk vannak és sebeznek.”

(Sz. Deme László: Hősök ma, Színház online, 2012. 11. 20.)