A cukiság faktor

Szerző
Maj Ajna, Jan Elantkowski, Simon May, Annekathrin Kohout, Tayler Patrick, Készman József, Popovics Viktória
Szerkesztő
Maj Ajna, Jan Elantkowski
Kiadó
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum
Kiadás helye
Kiadás éve
978-963-9537-92-7
Tartalom

A cukiság faktor | The Cuteness Factor kiállítás – és a hozzá tartozó katalógus – a cukiság esztétikájának (cute aesthetics), ennek a globális, az internet és a közösségi média felületein abszolút jelenléttel bíró esztétikának a megértését és bemutatását tűzte ki célul. A téma komplexitását mutatja, hogy a 2010-es évek eleje óta folyamatosan bővülő szakirodalom elsőként a társadalomtudományok, így a pszichológia és a szociológia felől próbálta feldolgozni a jelenséget, igaz, gyakran képzőművészeti példákon keresztül. Mégis kijelenthető, hogy a globális társadalmat egészében érintő jelenségről van szó, amely vizuális meghatározottsága révén a kortárs művészetre is nagy hatással van. Elsősorban az érdekelt minket, hogy a kortárs képzőművészek miként transzformálják át a hétköznapokból ismert populáris, látványalapú élményanyagot a hozzá kapcsolódó konnotációkkal együtt saját eszköztárukba.

Ami ilyen rövid idő távlatából is bizonyosan állítható, hogy az időzítése nyomán a cukiság a jövő megítéléstől függetlenül is érdekes időszaka, látlelete marad a jelennek. Hiszen egy olyan zaklatott történelmi korban talált szabad utat magának, amely nem múlik el nyomtalanul.

Nyelv: magyar, angol