A Ludwig Múzeum és a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum a Klassz program keretében közös előadás-sorozatot indít a Nagylátószög. 120 éves a magyar film című kiállításhoz kapcsolódóan.
A kiállítás és az előadás-sorozat célja, hogy átfogó képet adjon a hazai filmművészet és filmipar múltjáról és jelenéről, amely első pillanatától kultúránk fontos területe.
A részvéltel ingyenes. Kérjük, regisztrációjával jelezze részvételi szándékát az eseményen! Jelentkezési határidő: 2021. november 2. 10.00
IV. ALKALOM: Torma Galina & Löwensohn Enikő
Torma Galina: A magyar filmhíradók születése
Előadó: Torma Galina az egyetemi évek után a Magyar Televízióban kezdett dolgozni, ahol 2001 és 2018 között számos történelmi témájú műsor készítésében vett részt, melyek során egyik legfőbb feladata az archív filmhíradók és dokumentumfilmek kutatása volt. 2018. szeptember 1-től a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum kiemelt kutatója, legfőbb kutatási területe a korai magyar filmhíradók, melyekről rendszeresen publikál. A Filmarchívum Filmhíradók 100 éve című filmsorozatának szerkesztője.
Az előadás: Melyek a legelső fennmaradt magyarországi filmfelvételek, s milyen eseményt örökítettek meg? Mikor indult el az első, rendszeresnek nevezhető magyar híradósorozat? Mi köze van a világhírű filmrendezőnek, Michael Curtiznek, a Casablanca rendezőjének a magyar filmhíradók születéséhez? És végül: van-e még esély eddig ismeretlen, több mint 100 évvel ezelőtt készült híradófelvételekre bukkanni, vagy már ismerjük az összes fennmaradt korai filmhíradót? Ezekre a kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődők, akiket az 1896 és 1919 közötti időszakba kalauzol el előadása során Torma Galina, a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum kutatója, a korai filmhíradók rekonstrukciójának vezetője.
Löwensohn Enikő: A magyar film születése – A táncz (1901)
Előadó: Löwensohn Enikő 1992-től a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum munkatársa, 2001-től 2015-ig az Örökmozgó Filmmúzeum programszerkesztője, 2004-től a Filmarchívum honlapjának szerkesztője, 2017-től az Archívum kommunikációs munkatársa, 2021-ben A magyar film születése – A táncz (1901) című animációs dokumentumfilm egyik rendezője.
Az előadás: Az első megrendezett jeleneteket is tartalmazó magyar filmet, A tánczot 1901. április 30-án mutatták be a budapesti Uránia Tudományos Színházban – ezt az időpontot tekintjük a magyar film születésnapjának. A táncz nem önálló alkotás volt, hanem rövid illusztrációk sora egy tánctörténeti ismeretterjesztő előadáshoz. A korszak legnépszerűbb színészeinek bevonásával készült, úttörő jelentőségű felvételek minden közreműködő számára nagy kihívást jelentettek, a film forgatása éppoly kalandos volt, mint az utóélete. A 120. évforduló alkalmából az elveszett filmről a forgatás során készült állófotók felhasználásával látványos, a korszak hangulatát is felidéző animáció készült, amely bemutatja a magyar film születésének ismeretlen történetét.
Amennyiben a Nagylátószög. 120 éves a magyar film című kiállítást szeretné megtekinteni az előadás előtt, a Ludwig Múzeum jegypénztárában lehet jegyet vásárolni.
Kérjük kedves látogatóinkat, hogy a vírus terjedésének megelőzése érdekében látogatásukkor viseljenek a múzeum egész területén maszkot. Ez mindannyiunk érdeke.
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
Nagylátószög – 120 éves a magyar film 2021. július 23. – november 14.
A magyar film születésének 120 éves évfordulójára rendezett kiállítás a fordulatokkal teli magyar filmtörténetet az állandó változás, a sikerek utáni megsemmisülések és az abból való feltámadások közötti izgalmas átmenetek felől közelíti meg.