Az első megrendezett jeleneteket is tartalmazó magyar filmet, A tánczot 1901. április 30-án mutatták be a budapesti Uránia Tudományos Színházban. Ezt az időpontot tekintjük a magyar film születésnapjának. 120 év telt el azóta, egy hosszú és fordulatos időszak, amelynek eredményeire, értékeire és kihívásaira ilyen távlatból érdemes visszapillantani. Az évforduló alkalmából rendezett kiállítás nagyívű áttekintést nyújt a magyar mozgókép történetéről a kezdetektől napjainkig.
A magyar mozgókép történetét a sokszínűség, a szerteágazó, összekapcsolódó, majd újra eltérő utak jellemzik, amelyek alakulásában a történelemnek éppúgy szerepe van, mint az újító szándékoknak és gondolatoknak. A kiállítás célja, hogy átfogó képet adjon a hazai filmművészet és filmipar múltjáról és jelenéről, amely első pillanatától kultúránk fontos területe. Különleges utazásra invitálja a látogatót, mely a film megszületésétől, a némafilmkorszakon és a hangosfilm feltalálásán át napjainkig vezet. Megjelennek itt a különböző időszakok mesterei és a nagy klasszikusok, de mellettük felbukkannak mára már elfeledett, filmtörténeti szempontból mégis meghatározó művek is. Az alkotási folyamat, a gyártás technológiája és a filmnézés élménye egyformán fontos része ennek a világnak, ezért a kiállítás ezeknek a témáknak is teret nyit. Kitekintést ad továbbá azoknak a nemzetközi karriert befutó, magyar származású alkotóknak az életére, akik a világ filmművészetében is letették a névjegyüket.
A kiállítás olyan kalandra hív, amely a magyar filmtörténet gazdagságát és a filmművészet időt, teret és kultúrákat összekötő természetét emeli ki, és anyagával az erről való párbeszédre késztet.
Kurátorok: Balogh Gyöngyi †, Barkóczi Janka, Boronyák Rita, Czirják Pál, Erdős Emese, Fazekas Eszter, Hussein Evin, Kurutz Márton, Löwensohn Enikő, Orosz Anna Ida, Ráduly György, Takács Rita, Torma Galina, Varga János – a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum munkatársai.
Látványterv: É.Kiss Piroska
Grafikai dizájn: Szmolka Zoltán
A kiállítás a Nemzeti Filmintézet szakmai közreműködésével valósul meg.
Szakmai partnerek: Országos Széchenyi Könyvtár, Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum, Kaposvár, MTVA – Archívum, Institut Lumière, Lyon, INSEP – Institut National du Sport, de l’Expertise et de la Performance, Academy Film Archive, University of South Carolina, PIM – Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei, Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Kapcsolódó tartalmak
Virtuális túra a Nagylátószög – 120 éves a magyar film című kiállításban
A kiállítás célja, hogy átfogó képet adjon a hazai filmművészet és filmipar múltjáról és jelenéről, amely első pillanatától kultúránk fontos területe. Különleges utazásra invitálja a látogatót, mely a film megszületésétől, a némafilmkorszakon és a hangosfilm feltalálásán át napjainkig vezet.
Nagylátószög finisszázs: Hyppolit és a többiek… – Melódiák a magyar hangosfilm hőskorából 2021. november 14. 14.00–15.00
A zene a filmgyártás kezdeteitől szerves része a moziélménynek. A hangosfilmek hőskorában egy-egy fülbemászó dal vagy melódia kulcsszerepet játszott a filmalkotás sikerében.
Nagylátószög finisszázs: Szeleczky Zita élete és művészete 2021. november 13. 11.00–12.00
Húsz évvel a népszerű színművész halála után az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet és a Petőfi Irodalmi Múzeum kiadványa vállalkozott a sikerekben és buktatókban bővelkedő életút összegzésére. Erről beszélget Sztankay Ádám újságíró a kötetek szerkesztőjével, Péter Zsolttal.
Merengő – Interkatív foglalkozás a Nagylátószög kiállításon középiskolásoknak 2021. november 11. 13.00–14.30
A foglalkozás keretében az egyik legismertebb korai mozgóképes eszköz, a zoetróp működésével ismerkedünk meg a Merengő/Pensieve című installáción keresztül.
Nagylátószög előadássorozat V. – Dr. Gelencsér Gábor a Kádár-korszak betiltott filmjeiről 2021. november 10. 17.00–18.30
A Ludwig Múzeum és a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum a Klassz program keretében közös előadás-sorozatot indít a Nagylátószög. 120 éves a magyar film című kiállításhoz kapcsolódóan. Ez alkalommal Dr. Gelencsér Gábor előadását hallgathatják meg az érdeklődők a Kádár-korszak betiltott filmjeiről
Exkluzív tárlatvezetés kortárs alkotókkal a Nagylátószög kiállításon középiskolás diákoknak: Henri Gonzó 2021. november 3. 11.00–12.00
Rendhagyó, személyes tárlatvezetésekre kértük fel a kortárs irodalom és zene kiválóságait, hogy a Nagylátószög kiállítás terét bejárva mondják el, mutassák meg a középiskolás diákoknak, hogy milyen filmélmények, filmmel kapcsolatos események voltak rájuk nagy hatással.
Nagylátószög előadássorozat IV. – Torma Galina és Löwensohn Enikő 2021. november 2. 17.00–18.30
A Ludwig Múzeum és a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum a Klassz program keretében közös előadás-sorozatot indít a Nagylátószög. 120 éves a magyar film című kiállításhoz kapcsolódóan. A kiállítás és az előadás-sorozat célja, hogy átfogó képet adjon a hazai filmművészet és filmipar múltjáról és jelenéről, amely első pillanatától kultúránk fontos területe.
Kurutz Márton kurátori tárlatvezetése a Nagylátószög című kiállításban 2021. október 30. 16.00–17.00
Kurátori tárlatvezetés a Nagylátószög című kiálításban. A kiállítás célja, hogy átfogó képet adjon a hazai filmművészet és filmipar múltjáról és jelenéről, amely első pillanatától kultúránk fontos területe. Különleges utazásra invitálja a látogatót, mely a film megszületésétől, a némafilmkorszakon és a hangosfilm feltalálásán át napjainkig vezet.
Családi délelőtt – Játsszunk némafilmet! 2021. október 30. 10.30–12.30
Ez alkalommal a Családi Délelőtt a NAGYLÁTÓSZÖG – 120 ÉVES A MAGYAR FILM című kiállításhoz kapcsolódik. Karaktert választunk, elkészítjük a jelmezünket, kitaláljuk a kis némafilmünk egyszemélyes rövid epizódját és a némafilm színészi eszközeit elsajátítva, mi magunk is némafilmszínészekké válunk!
Exkluzív tárlatvezetés kortárs alkotókkal a Nagylátószög kiállításon középiskolás diákoknak: Kemény Zsófi 2021. október 29. 13.00–14.00
Rendhagyó, személyes tárlatvezetésekre kértük fel a kortárs irodalom és zene kiválóságait, hogy a Nagylátószög kiállítás terét bejárva mondják el, mutassák meg a középiskolás diákoknak, hogy milyen filmélmények, filmmel kapcsolatos események voltak rájuk nagy hatással. Ez alkalommal Kemélny Zsófi slammer vezeti körbe a diákokat.
Vuk matiné 2021. október 29. 10.00–12.00
A program során közösen megtekintjük a Fekete István regényéből készült Vuk rajzfilmet, majd a Nagylátószög – 120 éves a magyar film című kiállításon felkeressük Dargay Attila, magyar rajzfilmrendező és képregényrajzoló örökségét, ahol a kis Vuk is megszületett.
Vuk matiné 2021. október 28. 10.00–12.00
A program során közösen megtekintjük a Fekete István regényéből készült Vuk rajzfilmet, majd a Nagylátószög – 120 éves a magyar film című kiállításon felkeressük Dargay Attila, magyar rajzfilmrendező és képregényrajzoló örökségét, ahol a kis Vuk is megszületett.
Nagylátószög előadássorozat III. – Kurutz Márton: A magyar filmtörténet kalandos sorsa 2021. október 27. 17.00–18.30
A kiállítás és az előadás-sorozat célja, hogy átfogó képet adjon a hazai filmművészet és filmipar múltjáról és jelenéről, amely első pillanatától kultúránk fontos területe.
Öltöző – jelmezkészítő workshop 2021. október 27. 10.00–15.00
A Nagylátószög – 120 éves a magyar film című kiállításhoz kapcsolódóan a filmekhez készült jelmezeket és jelmezkészítési alapelveket ismerjük meg csoportokban elvégzett feladatok keretében. Ezt követően mi magunk is jelmezeket alkotunk magyar filmek karakterei számára.
Öltöző – jelmezkészítő workshop 2021. október 26. 10.00–15.00
A Nagylátószög – 120 éves a magyar film című kiállításhoz kapcsolódóan a filmekhez készült jelmezeket és jelmezkészítési alapelveket ismerjük meg csoportokban elvégzett feladatok keretében. Ezt követően mi magunk is jelmezeket alkotunk magyar filmek karakterei számára.
Családi délelőtt – Játsszunk némafilmet! 2021. október 23. 10.30–12.30
Ez alkalommal a Családi Délelőtt a NAGYLÁTÓSZÖG – 120 ÉVES A MAGYAR FILM című kiállításhoz kapcsolódik. Melyek voltak az első filmfelvételek Magyarországon? Kik voltak az első filmszínészek? Hogyan játszottak a színészek a némafilmekben? Kifejezhetjük-e csak arcjátékunkkal, kézmozdulatainkkal, amit a hangosfilmben beszéddel közvetítenek? Ezt a témát fogjuk körbejárni.
Nagylátószög előadássorozat II. – Báron György és Barkóczi Janka Everybody comes to Rick's – A Casablanca és a hollywoodi magyarok 2021. október 20. 17.00–18.30
A Ludwig Múzeum és a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum a Klassz program keretében indíott közös előadássorozatának második része a Nagylátószög – 120 éves a magyar film című kiállításhoz kapcsolódóan. Az előadók Báron György és Barkóczi Janka. Az előadás témája: A Casablanca és a hollywoodi magyarok
Integrált családi délelőtt – Játsszunk némafilmet! 2021. október 16. 10.30–12.30
Ez alkalommal a Családi Délelőtt a NAGYLÁTÓSZÖG – 120 ÉVES A MAGYAR FILM című kiállításhoz kapcsolódik. Hogyan játszottak a színészek a némafilmekben? Miért különös a játékuk a mai filmszínészekhez képest? Kifejezhetjük-e csak arcjátékunkkal, kézmozdulatainkkal, amit a hangosfilmben beszéddel közvetítenek? Ezt a témát fogjuk körbejárni.
Nagylátószög előadássorozat I. – Geréb Anna Az ismeretlen világsztár: Gaál Franciska 2021. október 14. 17.00–18.30
A Ludwig Múzeum és a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum a Klassz program keretében közös előadássorozatot indít a Nagylátószög – 120 éves a magyar film című kiállításhoz kapcsolódóan. A kiállítás és az előadássorozat célja, hogy átfogó képet adjon a hazai filmművészet és filmipar múltjáról és jelenéről, amely első pillanatától kultúránk fontos területe.
Tárlatvezetés és könyvbemutató: Átmeneti idők. Mohi Sándor beszélgetései Huszárik Zoltánról 2021. október 13. 15.30–18.00
A program során a résztvevőknek lehetőségük nyílik a Nagylátószög – 120 éves a magyar film című kiállítás megtekintésére Czirják Pál filmtörténész vezetésével, majd beszélgetés keretében megismerni az Átmeneti idők. Mohi Sándor beszélgetései Huszárik Zoltánról című kötetet.
Exkluzív tárlatvezetés kortárs alkotókkal a Nagylátószög kiállításon középiskolás diákoknak: Vitáris Iván 2021. október 12. 13.00–14.00
Rendhagyó, személyes tárlatvezetésekre kértük fel a kortárs irodalom és zene kiválóságait, hogy a Nagylátószög kiállítás terét bejárva mondják el, mutassák meg a középiskolás diákoknak, hogy milyen filmélmények, filmmel kapcsolatos események voltak rájuk nagy hatással. Első alkalommal Vitáris Iván tartja a tárlatvezetést.
Családi délelőtt – Játsszunk némafilmet! 2021. október 9. 10.30–12.30
Ez alkalommal a Családi Délelőtt a NAGYLÁTÓSZÖG – 120 ÉVES A MAGYAR FILM című kiállításhoz kapcsolódik. A program során karaktert választunk, elkészítjük a jelmezünket, kitaláljuk a kis némafilmünk egyszemélyes rövid epizódját és a némafilm színészi eszközeit elsajátítva, mi magunk is némafilmszínészekké válunk!
Ped.kedd – Klassz ifjúsági és oktatási program 2021. október 5. 17.00–18.30
A Ped.kedd programon a három, párhuzamosan futó online pedagógiai műhelymunka részleteiről és eredményeiről mesélnek majd a műhelycsoportok vezetői. A program anyaga kapcsolható magyar nyelv és irodalom, a vizuális kultúra és mozgókép tantárgyak oktatásához és eredményesen használhatók az osztályfőnöki órákon is.
Könyvbemutató: A holnap reménye – Tiszteletadás Gyöngyössy Imrének 2021. szeptember 24. 16.00–18.00
A Stigma című olasz-magyar nyelven és a Remény és Mítosz című olasz-angol-magyar nyelven megjelent verseskötetek bemutatása filmvetítéssel és beszélgetéssel.
Könyvbemutató – Bódy Gábor: Egybegyűjtött filmművészeti írások 2-3. 2021. szeptember 1. 18.00–19.30
Bódy Gábor idén volna 75 éves. Ha élne, minden bizonnyal a legújabb mozgóképtechnikai eszközöket használná, és fejtené ki róluk elméleti gondolatait. Mert nála a filmalkotás és a filmről való gondolkodás szétválaszthatatlanul összetartozott. Erről tanúskodnak az Egybegyűjtött filmművészeti írások kötetei.
Kiállításmegnyitó: Nagylátószög – 120 éves a magyar film. 2021. július 28. 18.00–19.00
A magyar film születésének 120 éves évfordulójára rendezett kiállítás a fordulatokkal teli magyar filmtörténetet az állandó változás, a sikerek utáni megsemmisülések és az abból való feltámadások közötti izgalmas átmenetek felől közelíti meg.