A Lassú élet. Radikális hétköznapok című nemzetközi csoportos kiállítás 2020 tavaszán nyílt volna meg, ha a járvány első hulláma nem írja át az eseményeket. Nagy örömünkre szolgál, hogy egy évvel később mégis meg tud valósulni.
Ez a kiállítás állásfoglalás és közvetlen reakció napjaink égető globális kérdéseire. Világunk működésének jelenlegi logikája, a fennálló társadalmi-gazdasági rendszer és a piaci-fogyasztói kultúra súlyos környezeti problémákat szült. A hozzájuk kapcsolódó szemléletmód válságban van, a jelenlegi gyakorlatok pedig nem képesek valós megoldásokat nyújtani a hatalmas méreteket öltő pazarlásra és túlfogyasztásra, a természeti erőforrások kizsákmányolásának megfékezésére.
A lassú-szemléletmód a társadalom, a gazdaság és a mindennapi élet területén egyaránt a meglévő struktúrák újragondolását és a bevett gyakorlatok újraszervezését jelenti. Lényege a tudatosságban és a kritikai hozzáállásban ragadható meg leginkább, melynek köszönhetően egyre több lehetséges alternatíva áll rendelkezésre a permakultúrás gazdálkodástól a hulladékmentes háztartásvezetésen és az önkéntes egyszerűségen át a növekedés nélküli gazdaság koncepciójáig.
A slow forradalom kezdetei a nyolcvanas évekig nyúlnak vissza, kezdetben a gyorséttermek elleni tiltakozásban nyilvánult meg, és az egészséges, helyi alapanyagokból készült, minőségi étkezés fontosságára hívta fel a figyelmet. Carlo Petrini gasztronómus kezdeményezése az elmúlt évtizedek során globális mozgalommá duzzadt, és számos területen hódít a munkától az utazáson és a dizájnon át a médiafogyasztásig. A kiállítás ugyanakkor nem a manapság virágkorukat élő „slow living” mozgalmakból indul ki, amelyek egy része újabb eladható termékeket és szolgáltatásokat kínál. Sokkal inkább olyan alternatív gyakorlatokat, hétköznapi „forradalmakat”, szelíd vagy épp radikális megközelítéseket vonultat fel, amelyek megkérdőjelezik a fennálló növekedés- és profitorientált rendszert, kiutat mutatnak a fogyasztói spirálból, vagy épp a rohanó életmód helyett a pillanat valós megélésére épülő életszemléletet képviselnek. A széles műfaji spektrumot átfogó alkotások egy része kritikai állásfoglalás, mások a jövő kihívásaira kínálnak utópikus modelleket, némelyek pedig művészetfogyasztási szokásaink, érzékelési és befogadási rutinjaink megváltoztatására késztetnek.
A kiállítás célja, hogy rámutasson, milyen környezetterhelő és kizsákmányoló gyakorlatok vezettek a jelenleg kialakult globális környezeti, gazdasági és társadalmi problémákhoz. A másik fő célkitűzésünk, hogy szélesebb platformot biztosítsunk a fenntarthatóság irányába mutató, életmód-alternatívákat felvető művészeti pozíciók számára.
A kiállítás alatt számos eseményre kerül sor a múzeum terein belül és a város határain kívül is a művészek közreműködésével, részvételi szempontú, tudásmegosztáson alapuló programok formájában, ezekről a múzeum weboldalán és közösségi média oldalain találnak információkat.
A kiállításról digitális, magyar-angol nyelvű katalógus készült, mely IDE KATTINTVA letölthető.
Kiállító művészek:
BARTHA Gabó | BENCZÚR Emese | Anca BENERA & Arnold ESTEFÁN | Ursula BIEMANN & Paulo TAVARES | ERDEI Krisztina | Manfred ERJAUTZ | ex-artists' collective (KASZÁS Tamás & LÓRÁNT Anikó) | HORVÁTH Gideon | Oto HUDEC | KASZÁS Tamás | KORONCZI Endre | LAKNER Antal | Diana LELONEK | Petra MAITZ | MÁTYÁSI Péter | Oliver RESSLER | SCHULLER Judit Flóra | SÜVEGES Rita | SZABÓ Eszter Ágnes | Lois WEINBERGER | Syporca WHANDAL | ZILAHI Anna
Kurátorok: Csizek Petra, Jan Elantkowski, Készman József, Petró Zsuzska, Popovics Viktória, Üveges Krisztina
Kapcsolódó tartalmak
Virtuális túra a Lassú élet. Radikális hétköznapok című kiállításban
A kiállítás virtuálisan bejárható változata. A tárlat célja, hogy rámutasson, milyen környezetterhelő és kizsákmányoló gyakorlatok vezettek a jelenleg kialakult globális környezeti, gazdasági és társadalmi problémákhoz.
Kisfilm a Lassú élet. Radikális hétköznapok című kiállításról
Ez a kiállítás állásfoglalás és közvetlen reakció napjaink égető globális kérdéseire. Interjú a kurátorokkal és művészekkel.
Lassú élet. radikális hétköznapok a kiállítás microsite-ja
A Lassú élet. Radikális hétköznapok című nemzetközi csoportos kiállítás állásfoglalás és közvetlen reakció napjaink égető globális kérdéseire.
A Lassú élet. Radikális hétköznapok című kiállítás katalógusa
A Lassú élet nemcsak egy kiállítás és katalógus, hanem életünk egyik meghatározó időszakának a lenyomata. Ötlete személyes érintettségből, elköteleződésből indult, átéltük benne a COVID mentén átalakuló valóságot és a hibrid múzeumi élet megjelenését.
RAVE – élmény a fenntarthatóság jegyében – Filmvetítés és beszélgetés 2021. szeptember 5. 16.00–17.00
RAVE élmény a fenntarthatóság jegyében – Filmvetítés és beszélgetés az olaszországi RAVE East Village Artist Residency alapítóinak, Isabella és Tiziana Pers részvételével
Koronczi Endre: Extrémalvási akció a Lassú élet című kiállításban 2021. szeptember 5. 10.00–18.00
A művész eltérő helyeken és időpontokban – gyakran váratlanul felbukkanva – fog aludni, azaz hajt végre abszurd akciót, amely elcsendesedést, lelassulást feltételez. Néhol mint kiállított „tárgy”, máskor mint természetes emberi viselkedésforma avagy éppen észrevétlen eseményként lesz jelen az alvás, és vele annak megvalósítója, a művész.
12m2 – akciótér – közösségi hímzés Szabó Eszter Ágnessel 2021. szeptember 4. 16.00–17.00
A program során az alkotó kedvű látogatók a művésszel együtt hímezhetik az általuk kitalált mintákat, részt vehetnek abban a művészi folyamatban, amelynek eredményeképpen egy saját kezünkkel hímzett, rólunk szóló falvédő készül el.
Kurátori tárlatvezetés a Lassú Élet című kiállításban 2021. szeptember 4. 15.00–16.00
Jan Elantkowski, Készman József és Üveges Krisztina közös tárlatvezetése a kiállításban
Terrapolis összes most – látogatás és ebéd 2021. szeptember 4. 10.00–19.00
Látogatás és ebéd Terrapolison. Bartha Gabó különleges kertjéről készült film látható a Lassú élet kiállításunkban. A programon résztvevőket 4 fogásos ebéd beszélgetés, séta és lelassulás várja.
Hatszemszög – Digitalizáció vs slow – Kibékíthetetlen ellentétek? 2021. szeptember 2. 19.00–20.30
Kürti Tamás, a KÜRT Akadémia tulajdonos-intézményvezetője arról mesél, hogy a gazdaság digitalizációja miként szabadíthat fel erőforrásokat és adhat teret a nyugodt nézelődésre, Márky Ádám, a hazai vállalati mindfulness oktatás egyik úttörője a tudomány képviselőjeként azt mutatja meg, hogy milyen veszélyt jelent az információs társadalom mentális és fizikai egészségünkre, Szolnoki József képzőművész pedig a művészet szerepét és törekvéseit mutatja meg, amelyek a nyolcvanas évek közepétől kezdve igyekeznek alternatívát nyújtani a túlgyorsuló, környezetterhelő és kizsákmányoló gyakorlatokkal
Plakátkészítő workshop Syporca Whandal-lal 2021. augusztus 28. 16.00–18.00
A workshop résztvevői elkészíthetik saját tervezésű slow-szlogen plakátjukat a Kalóz fanzin vizuális elemeiből, szóvégrészleteiből.
12m2 – akciótér – közösségi hímzés Szabó Eszter Ágnessel 2021. július 31. 16.00–17.00
A program során az alkotó kedvű látogatók a művésszel együtt hímezhetik az általuk kitalált mintákat, részt vehetnek abban a művészi folyamatban, amelynek eredményeképpen egy saját kezünkkel hímzett, rólunk szóló falvédő készül el.
12m2 – akciótér – közösségi hímzés Szabó Eszter Ágnessel 2021. július 24. 16.00–17.00
A program során az alkotó kedvű látogatók a művésszel együtt hímezhetik az általuk kitalált mintákat, részt vehetnek abban a művészi folyamatban, amelynek eredményeképpen egy saját kezünkkel hímzett, rólunk szóló falvédő készül el.
A Pestre hordott laboda - Bartha Gabó előadása 2021. július 24. 14.00–15.30
„A Terrapolis egy színtiszta kísérlet: permakultúrás, bio és kevés biodinamikus módszer használatával, és a növényekkel való együttélés szabadságának és korlátainak feszegetése. Ebből áll össze.”
Posztkoloniális konyha workshop: A gyarmatosítás hatása az európai konyhára 2021. július 17. 16.00–17.00
Szabó Eszter Ágnes és Nagy Zsófia előadásán szó lesz a gyarmatosítás és a nagy kereskedőcégek tevékenysége nyomán bekövetkezett növény-és ételmigrációról, a slow food-ról, továbbá olyan szárazságtűrő növényeket is bemutatnak, amelyek az éghajlatváltozás miatt valószínűleg fel fogják váltani a megszokott hazai élelmiszer alapanyagok egy részét.
Kurátori tárlatvezetés a Lassú Élet című kiállításban 2021. július 17. 15.00–16.00
Jan Elantkowski, Készman József és Üveges Krisztina közös tárlatvezetése a kiállításban. A kiállítás célja, hogy rámutasson, milyen környezetterhelő és kizsákmányoló gyakorlatok vezettek a jelenleg kialakult globális környezeti, gazdasági és társadalmi problémákhoz. A másik fő célkitűzésünk, hogy szélesebb platformot biztosítsunk a fenntarthatóság irányába mutató, életmód-alternatívákat felvető művészeti pozíciók számára.
Kiállításmegnyitó: Lassú Élet. Radikális hétköznapok 2021. július 13. 18.00–19.30
A Lassú élet. Radikális hétköznapok című kiállítás megnyitója. A kiállítás célja, hogy rámutasson, milyen környezetterhelő és kizsákmányoló gyakorlatok vezettek a jelenleg kialakult globális környezeti, gazdasági és társadalmi problémákhoz.