Könnyen Érthető Kommunikáció (KÉK) a Vigyázat, törékeny című kiállításon

A könnyen érthető kommunikáció (KÉK) alkalmazásának célja a közölni kívánt verbális információk megértésének szélesebb közönség számára való biztosítása, egyfajta kommunikációs akadálymentesítésként. A Vigyázat, törékeny. Handle with Care című tárlat az első kiállítás a Ludwig Múzeumban, melynek szövegei a kiállítótérben könnyen érthetővé formált változatban is megtalálhatók. 

A könnyebben olvasható szöveg megfogalmazásával támogatjuk az értő olvasást, a közölt információ megértését. A könnyen érthető szöveg nemzetközi egyezményben megfogalmazott irányelvek mentén szerkesztett szöveg. (Néhány fontos irányelv: lényegre törő megfogalmazás; egyszerű mondatok, tőmondatok; idegen szavak, mozaikszavak, szakszavak, rövidítések, elvont fogalmak használatának kerülése; stb…)

A könnyen érthető kommunikáció szabályai szerint szerkesztett szövegek készítési folyamatába beletartozik – és csak akkor nevezhető KÉK szövegnek –, ha a szöveg készítésének folyamatában tapasztalati szakértők is részt vesznek. A tapasztalati szakértők azok az érintett személyek, akiknek könnyen érthető átírásra van szükségük ahhoz, hogy megértsenek egy szöveget. Ők lehetnek például Down-szindrómás, oxigénhiánnyal született, autista és különböző egyéb állapotú személyek.

 

  • A könnyen érthető kommunikáció alkalmazásának elsődleges célcsoportját az intellektuális képességzavart mutató emberek alkotják: specifikus tanulási zavart, pl. diszlexiát mutató személyek; gyenge nyelvi készséggel rendelkező személyek.
  • A másodlagos célcsoportot a megértési problémákkal rendelkező emberek (más sérülésspecifikus csoportok) alkotják, pl.: siket, súlyosan-, halmozottan sérült személyek; magyar nyelvet idegen nyelvként, gyengén beszélő személyek; szociálisan hátrányos helyzetű személyek; demenciában érintett személyek.
  • A harmadlagos célcsoportba bárki beletartozhat.

 

A könnyen érthető kommunikáció alkalmazásával megjelenített információk egyszerű, áttekinthető formában hozzáférhetők minden olvasási képességgel rendelkező ember számára, sok esetben segíti, hogy rövidebb idő alatt jusson lényegi információhoz az olvasó.

 

A témáról bővebben: FARKASNÉ GÖNCZI RITA: A könnyen érthető kommunikáció fogalma és szabályrendszere nemzetközi és hazai példák, illetve magyar tapasztalati szakértők javaslatai alapján, Gyógypedagógiai szemle 46. évf. 1. sz. (2018. január–március)

 

A Könnyen érthető Kommunikáció (KÉK) egységes logója, mely a KÉK szövegek jelenlétére hívja fel a figyelmet a Ludwig Múzeum kiállítóterében is:

Könnyen Érthető Kommunikáció (KÉK) logó

 

Magyarországon az ÉFOÉSZ foglalkozik könnyen érthető kiadványok készítésével, ellenőrzésével, és a könnyen érthető kommunikáció módszertanának oktatásával, szakemberek számára.