Société Réaliste: empire, state, building

978-2-35480-086-4
Kiadás
Állapot
black-and-white / fekete-fehér, paperback / puhafedeles, English/French / angol/francia
Tartalom

Gróf Ferenc és Jean-Baptiste Naudy 2004 óta működik együtt Société Réaliste néven. Tevékenységükben központi helyet kap az olyan vizuális kommunikációs eszközök gyűjtése és kritikus elemzése, amelyeket intézmények, kormányok, uralkodók, vagyis a hatalom képviselői fejlesztettek ki és használtak saját pozíciójuk erősítésére, kifejezésére – vallási, politikai, kulturális, művészi vagy pénzügyi területeken. Ezek az eszközök jelek, logók, térképek, szimbólumok, betűtípusok, szobrok vagy épületek is lehetnek, melyeknek reprezentációs-esztétikai szerepét a Société Réaliste egy tágabb idő- és térbeli összefüggésrendszerben helyezi el. A művészpáros egy olyan kutató- és alkotómódszert fejlesztett ki, amely a grafiti, a tipográfia, a mintatervezés, a képvers örökségének, módszereinek ötvözésén alapul, és a képek, szövegek közötti elmosódó határokat vizsgálja.
Az Empire, State, Building cím elsősorban a híres New York-i felhőkarcolót idézi fel, azt az „épületet/templomot/műalkotást”, amely 1931-es megépülése óta mítosszá és az Egyesült Államok szimbólumává vált, s egyben művészi inspirációs forrássá is – az 1933-as King Kong filmtől kezdve Andy Warhol Birodalom című, 1964-es némafilmjéig. A kifejezés vesszőkkel való tagolása viszont új jelentésréteget hoz létre, hiszen a hatalmi szimbólum működésére, eredetére világít rá: a birodalomtól az államon keresztül az épületig.
A kiadvány a rangos nemzetközi kiállításokon szereplő, provokatív művészpáros első magyarországi retrospektív tárlatának kísérője.