Az MNB Arts and Culture a Ludwig Múzeummal együttműködésben megvalósított kiállításán a Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményében szereplő Y-generációs fiatalok munkáit mutatja be.
A generációkutatás az 1980 után születő, ezredfordulón beérő milleniálokat az ábécé Y betűjével jelzi. A kereskedelmi marketingtargetálás által közismertté tett osztályozási rendszer az amerikai társadalomtudományok nemzedéki gondolkodásmódját vette át, ami szükségszerűen nem illeszkedik pontosan a magyar valóság történeti szövetéhez. Az elmúlt évtizedben a magyar köznyelv – viszonylag automatikusan – mégis átvette az angolszász nemzedékek alfabetikus jelölését. Így a milleniálokat jelző Y-nemzedék kifejezést is. De ahogyan az y más szerepet játszik az indoeurópai nyugati nyelvtanokban, mint a mássalhangzót lágyító magyar helyesírásban, úgy a hazai generációs élményeket is megváltoztatja a társadalomtörténeti miliő, például a rendszerváltás gyerekkori élménye, a nagypolitika pályaíve vagy a műtárgypiac bukdácsolása és szárnyalása.
Az Y-nemzedék saját útját járja a kortárs magyar képzőművészetben. A magyar milleniál alkotók eredendően digitális bennszülöttek, gyerekként pedig a fogyasztói kapitalizmusban eszméltek, reklámok és termékek között. De a 2008-as világgazdasági válsággal hamar megismerték a piaci összeomlás negatív oldalát is. Egyetemistaként (a Képzőművészeti Főiskola 2000-ben vált Képzőművészeti Egyetemmé) belenőttek a kortárs művészeti konceptkánonba, miközben – EU-s állampolgárként rezidensprogramokat járva – maguknak fedezték fel a nemzetközi absztrakt akadémizmust. Az elmúlt bő egy évtizedben kiforró művészetük munkára fogta a digitális képszerkesztő programokat, kiaknázta az ipari gyártólogikát, kifordította sarkaiból a geometriát, és gesztussá írta át a pop artot. Közben visszacsábultak a természetbe, és ráéreztek az ösztönös formateremtés zsigeri erejére.
A magyar Y-nemzedék képviselői a 2010-es évek közepétől kezdve a kiállításenteriőröket közlő weboldalak és az Instagram segítségével bekapcsolódtak a globális művészeti élet vérkeringésébe. Az online jelenlét és a galériás képviselet révén száz éve nem látott sikereket értek el a nemzetközi művészetipar színterein, de megtalálták a hangot a magyar műgyűjtőkkel is. A Magyar Nemzeti Bank által életre hívott, ötödik éve bővülő, nagyszabású kortárs gyűjteményben is fontos szerepet kaptak a milleniálok. Az itt látható kurátori válogatás az Y-generációs fiatalok gyűjteményben őrzött munkáival rajzolja ki a nemzedék egy lehetséges arcélét: azt a bizonyos Y-profilt.
“Kiemelten fontos számunkra ez a tárlat, hiszen a legjelentősebb hazai kortárs múzeumban látható gyűjteményünk egyik markáns vonulata. Missziónk része a fiatal művészgeneráció érvényesülésének elősegítése a hazai és a nemzetközi közegben. Nagy örömünkre szolgál, hogy megmutathatjuk az Y-generáció tehetséges alkotóit, és ezzel elindíthatunk egy diskurzust róluk, akik új megközelítésekkel formálják a vizualitásról alkotott képünket” – fogalmazott Hamvai Kinga, a gyűjtemény gondozásáért felelős MNB Arts and Culture divízió vezetője.
A gyűjteményről
A Magyar Nemzeti Bank által életre hívott, ötödik éve bővülő, nagyszabású kortárs gyűjteményhez ma már több mint 1400 műtárgy tartozik. A kollekciót gondozó MNB Arts and Culture divízió célként tűzte ki, hogy a gyűjtemény páratlan anyagát a nagyközönség számára széles körben hozzáférhetővé, a szakma számára pedig kutathatóvá tegye. A divízió – programja megvalósításának érdekében – 2022-től rendez rendszeresen kiállításokat itthon és külföldön, Veszprémtől Miskolcig, Szöultól New Yorkig.
A kiállítás kurátora: Rieder Gábor
Kiállító művészek
BALÁZS Nikolett, BARABÁS Zsófi, BARÁTH Áron, BATYKÓ Róbert, BENKŐ Barnabás, BERNÁTH Dániel, CSATÓ József, DÓRA Ádám, FÁBIÁN Erika, FELSMANN István, FRIDVALSZKI Márk, GÁSPÁR Annamária, GÓTH Martin, HORVÁTH LÓCZI Judit, KIS RÓKA Csaba, KNYIHÁR Bence, KÓRÓDI Zsuzsanna, KUSOVSZKY Bea, MELKOVICS Tamás, NEMES Márton, Tomasz PIARS, PINTÉR Dia, SZABÓ Menyhért, SZENTGRÓTI Dávid, SZINYOVA Gergő, SZŐKE Gáspár, TIVADAR Andrea, VARGA Ádám, Anthony VASQUEZ
