Minden Mozi!

2008. február 1.

Minden mozi!
Válogatás a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum videogyűjteményéből
2008. február 7 – március 30.

Vendég:
Fliegauf Benedek: Tejút, 2007
a videóinstalláció premierje

Válogatta és rendezte: Dr. Baksa-Soós Veronika, Kopeczky Róna

A Ludwig Múzeum gyűjteményét bemutató kiállítássorozat lezárásaként Minden mozi! címmel a múzeumban őrzött mozgókép-alkotások legjavát mutatjuk be. Válogatásunk mintegy húsz évet fog át, a magyarországi videoművészet kezdeteitől napjainkig.
A nemrégiben kezdett gyűjtés eredményeként a Ludwig Múzeum számos videomunkával gyarapodott az elmúlt években, melyek egyben a műfaj változatosságát is reprezentálják, a VHS szalagtól a többcsatornás, nagy felbontású, szinkronizált vetítésekig és a digitális technikát is alkalmazó animációkig. A műfaj magyarországi kezdeteit Bódy Gábor és Hajas Tibor munkáin keresztül mutatjuk be. A nyolcvanas évek kelet-európai installációművészetét Zbigniew Libera, Rónai Péter és Koncz András munkái képviselik. A kilencvenes évek sajátos témáihoz – a test, illetve a társadalmi nem kérdéseihez – köthető Katarzyna Kozyra, Katja Pratschke és Hámos Gusztáv, illetve a holland testvérpáros, L.A. Raeven egy-egy installációja. Komoróczky Tamás és Németh Hajnal munkái ugyancsak a kilencvenes évekből a mozgókép és a popkultúra viszonyára, míg a Loud & Clear projektjei az a reklámipar kreatív képhasználatát irányítják figyelmünket. A képi humor és kreativitás eszközeivel dolgozik a brit szerzőpáros, John Wood és Paul Harrison. Forgács Péter, Szirtes János és Révész L. László filmjeinek központi kérdése a megkonstruált múlt, a személyessé tett, kisajátított kultúrtörténet, míg João Penalva mozijában a szöveg segítségével formálódik történetté az alig változó kép. A sort az ezredforduló után készült művek zárják, melyekben a társadalmi feszültségek és az erőszak kérdései kerülnek felszínre (Sugár János, Nemes Csaba, Laurie Anderson).

A kiállítás vendége a fiatal filmrendezők egyik legtehetségesebb képviselője, Fliegauf Benedek, aki Tejút című nyolccsatornás videoinstallációját múzeumunkban mutatja be először. A pszichedelikus hatású mű a befogadás különböző szintjeinek teret engedve egyfajta metafizikai élményt nyújt, és ily módon szervesen illeszkedik Fliegauf – a Rengetegből és Dealerből ismert – hipnotikus-transzcendens világába.