Láthatatlan filmek klubja: ANDY WARHOL: Mario Banana (1 + 2); MARY HARRON: Én lőttem le Andy Warholt

2009. június 19. 0.00–00.00
Mikor
2009. június 19.
Bérlettel nem látogatható

„SONGS FOR DRELLA” – ANDY WARHOL ÉS A SILVER FACTORY, 1963–68. – IX.

– Mario Banana (1 + 2)
Fekete-fehér és színes amerikai némafilm, 7 perc, 1964
Rendező: ANDY WARHOL
Szereplő: Mario Montez
- A transzvesztita underground színészről, aki többek között Jack Smith és Ron Rice munkatársa volt, készült szexuális témájú filmben Montez egy ágyon fekve banánt eszik. „Többek között a nőimitátorok az élő bizonítékai annak, hogy valamikor milyenek akartak lenni a nők, ahogy még ma is számos férfi szeretné, és amilyen számos nő ma is szeretne lenni. A transzvesztita az ideális mozisztár nőiség ambuláns archívuma.” (Andy Warhol)
– Én lőttem le Andy Warholt
I Shot Andy Warhol. Színes amerikai film, angol nyelven, 104 perc, 1996
Rendező: MARY HARRON
Szereplők: Lili Taylor (Valerie Solanas), Jared Harris (Andy Warhol), Stephen Dorff (Candy Darling), Reg Rogers (Paul Morrissey), Tahnee Welch (Viva), Jamie Harrold (Jackie Curtis), Donovan Leitch (Gerard Malanga), Michel Imperioli (Ondine), Myriam Cyr (Ultra Violet), Craig Chester (Fred Hughes), Lothaire Bluteau, Martha Plimpton, Anna Thompson
- A film főszereplője a leszbikus és a radikálisan feminista Valerie Solanas, róla és Warhollal (valamint a Factoryval) való kapcsolatáról szól az Én lőttem le Andy Warholt. A mozi azon a megtörtént eseményen alapszik, amit az író-rendező, Mary Harron kutatott fel, először dokumentumfilm-készítés céljából. A később az Amerikai Pszichót jegyző rendezőnőnek ez volt a debütáló alkotása. Valerie Solanas alapítója és egyedüli tagja volt a S.C.U.M.-nak, mely a Férfiak Feldarabolására Felesküdött Szervezet (Society for Cutting Up Men) volt. Úgy vélte, hogy a férfiak célja, hogy elnyomják a nőket, ezért ki kell őket végezni. Warholt 1968-ban háromszor mellbe lőtte a Factoryban. A SCUM Manifesto is létező írás, melyben Solanas a nők felsőbbrendűségét fejti ki, megfogalmazza, hogy a férfiak csak biológiai hibák és a szex megszállottjai. 1968-ban íródott a forradalmi provokáló kiáltvány, a 31 lapból álló irat, mely egy nőkből álló ideális társadalmat képzel el a férfiak legyilkolásával. A SCUM Manifesto egyben egy 1976-os rövidfilm is (Carole Roussopoulos és Delphine Seyrig rendezésében). A manifesztumot egyébként már Paul Morrissey kigúnyolta a Women in Revolt (1971) című alkotásával. A szatírában a S.C.U.M.-ot a P.I.G. (Politically Involved Girls) jelképezi. Valerie Solanast, az egykori Warhol-színésznőt a gyilkossági kísérlet után 3 évre elítélték, majd 1989-ben halt meg. Andy Warhol felépült sérüléseiből és csak 1987-ben hunyt el, de valójában sosem sikerült elfelejtenie a történteket, a merénylet után pedig visszavonult az aktív filmkészítéstől is.

Belépés 600 Ft-os programjeggyel