Dr. Tatai Erzsébet művészettörténész tárlatvezetése a Női kvóta 01 című kiállításban.
"A tárlatvezetésen azt domborítom ki, hogy hányféle művészi stratégiából és milyen izgalmas művészeti módszerekkel kezelik a művészek – jelesül a gyűjtemény darabjainak alkotói, akik történetesen nők – a női testre vonatkozó társadalmi elvárásokat, a szépség sztereotípiáit, továbbá azt, hogyan reflektálnak a női életre, valamint, hogy miként viszonyulnak a művészi és női szerepek kettős elvárásrendszeréhez. Mindezt a női kvóta hányattatásai keretében."
Bővebben az előadóról:
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézetének senior főmunkatársa, tanított a METUn, a MOMÉn, kurzusokat tartott a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, és az ELTE Művészettörténeti Intézetében. Munkásságáért Pasteiner Gyula- (2004), Németh Lajos- (2005) és Opus Mirabile (2018, 2020) díjat nyert. Könyvei: Művészettörténeti ismeretek (2002); Neokonceptuális művészet Magyarországon a kilencvenes években (2005); Mondd, hogy szeretsz... Koronczi Endréről (2013); Marianne Csáky (2014); A lehetetlen megkísértése. Alkotó nők – válogatott esszék, tanulmányok a kortárs művészetről (2019); Túlélési gyakorlatok. Szabics Ágnes munkáiról (2020).
A tárlatvezetésen csak programjeggyel lehet részt venni.
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
Női kvóta 01 – Női alkotók, alkotó nők a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum gyűjteményéből 2024. október 18. – 2025. január 12.
A kétrészes kiállítás első fejezetében elsősorban a női szerepekkel, illetve nők művészeti (ön)reprezentációjával foglalkozunk, míg a második részben bemutatjuk a nők által választott műfajokat, témákat, illetve a nők művészeti teljesítményét és eredményeit az elmúlt fél évszázadban, a múzeumban őrzött műveiken keresztül.