„Minden, amit tudni szerettél volna a kortárs művészetről, de sohasem merted megkérdezni."
Az ingyenes webinárium célja, hogy alapkérdéseket tisztázzon a szélesebb közönség számára napjaink művészetével kapcsolatban. A témánk ezúttal Vera Molnar rajzgépei.
ELŐADÓ
Dr. Vályi-Nagy Zsófi magyar-amerikai művészettörténész, művész és író
Az eseményt az online térben, Zoom csatornánkon rendeztük meg, az előadás YouTube csatornánkon visszanézhető:
BŐVEBBEN A TÉMÁRÓL
Hogyan lehet vonalat húzni egy számítógéppel? Amikor 1968-ban Vera Molnar számítógépekkel kezdett kísérletezni, ez korántsem volt annyira egyszerű, mint egyet kattintani vagy végig húzni az ujjunkat a képernyőn. A geometriai absztrakció vizuális nyelvét olyan alfanumerikus utasításokká kellett alakítania, amelyeket a számítógép képes volt feldolgozni. Bár az elkövetkező két évtizedben több ezer számítógépes plotter "rajzot" hozott létre, meglehetősen korlátozott az ebből az időszakból fennmaradt technikai dokumentáció, így a nézőre van bízva, hogy elképzelje a kompozíciók mögötti algoritmusokat. Az előadás médiaarcheológiai szempontból vizsgálja a művész munkásságát - egy olyan gyakorlati megközelítést kínál, amely nemcsak a rajzokat, hanem magát a számítógéppel való rajzolás folyamatát is bemutatja. Szó lesz arról a közelmúltbeli kísérletemről is, amelyben Molnar Lettres de ma mère (Anyám levelei, 1988) című sorozatát rekonstruáltam, olyan mára elavult hardverek és szoftverek segítségével, amelyeket egykor a művész is használt. Ez a praktikus megközelítés a művész alkotói folyamatait helyezi előtérbe és történeti összefüggések mentén láttatja a korai interaktív számítástechnika materiális történetét és felhasználói élményét, amelyek mára szinte teljesen feledésbe merültek.
BŐVEBBEN AZ ELŐADÓRÓL
Dr. Vályi-Nagy Zsófi magyar-amerikai művészettörténész, művész és író, jelenleg a kaliforniai Los Angelesben él. A Getty Kutatóintézet posztdoktori ösztöndíjasaként a Magyarországon született, élete nagy részét Párizsban töltő Vera Molnarról (1924-2023) szóló első angol nyelvű monográfián dolgozik, amelyben elsősorban azt vizsgálja, hogyan használta a művész a számítástechnikát az alkotói folyamataiban. Molnar művészetéről szóló átfogó kutatását, amely kiterjed az archívumra és a művésszel folytatott hatévnyi beszélgetésre is, a Fulbright és Dedalus Alapítványok, a DAAD és a Center for Advanced Study in the Visual Arts at the National Gallery of Art (Washington, DC) támogatta.
Az eseményt az online térben, Zoom csatornánkon rendeztük meg, a felvétel YouTube csatornánkon visszanézhető.
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
À LA RECHERCHE DE VERA MOLNAR – Vera Molnar művei és kortárs reflexiók 2024. február 10. – április 14.
A Ludwig Múzeum À la recherche de Vera Molnar című kiállítása a 100. születésnapja előtt nem sokkal elhunyt Vera Molnar életműve előtt tiszteleg.