Az avantgárd témakörében megjelent publikációk száma szinte kezelhetetlen. Ezek különböző nemzeti nyelveken jelentek meg, és így olyan nemzeti viták részét képezik, amelyet kívülről nehéz nyomon követni. A fontosnak tartott művész-személyiségekkel, az úgynevezett központokkal és perifériákkal, valamint a meghatározónak gondolt mozgalmakkal foglalkoznak.
A közép-európai régió nem található meg egyik térképen sem, ugyanakkor sajátos egységet alkot, amely történelmileg és kulturálisan önálló élettérként – így például a többi európai régió, például a Kelet és a Nyugat közötti kulturális transzfer helyszíneként – értelmezhető. A régiót egy sor kis állam alkotja, amelyek határait a 20. században többször is átrajzolták. Sokszínűség, pluralitás és dinamizmus jellemzi, a hagyomány és a megújulás kulturális laboratóriumának tekinthető. A könyv a (volt) Jugoszláviáról, Ausztriáról, a (volt) Csehszlovákiáról, Romániáról, Magyarországról, Lengyelországról és Ukrajnáról szóló fejezeteket, művészportrékat, manifesztumokat és csoportokat tartalmaz a 20. századból.
Beszélgetés a kötet szerkesztőjével, Wolfgang Müller Funkkal és a Magyarországról szóló fejezet szerzőjével, Kókai Károllyal (a Bécsi Egyetem munkatársai). Moderátor: Schein Gábor, ELTE, Budapest.
A beszélgetés nyelve angol! Kérdések a közönség részéről angolul, németül vagy magyarul!
A programon való részvétel ingyenes!
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.