A világot jelentő létra- a RomaMoMA Nomád Könyvtár feat. Romani Design interaktív installáció a funkcionalitás, az adaptabilitás és az aktivizmus jegyében készült, a Ludwig Múzeum Vigyázat, törékeny- Handle with Care nevet viselő tárlatának konceptuális, térspecifikus kiterjesztéseként. A kiállítás a gondoskodás motívumára épül, annak mibenlétét és különböző rétegeit vizsgálja.
Az installáció megtekinthető 2023. szeptember 15. és 2024. január 14. között
Látogatható a könyvtár nyitvatartási idejében: keddtől péntekig 10 és 17 óra között.
A Romani Design a világ első roma divatstúdiója: alapító- tervezői, Varga Erika és Helena idén 13 éve végzik aktivista, alkotó tevékenységüket a divat, az iparművészet, a közösségfejlesztés és a zene területén, komplex, összművészeti eszköztárként alkalmazva a roma kultúra tradicionális elemeit, motívumait és divatot, mint kommunikációs platformot. A tervezők aktivista attitűdje minden munkájukban, projektjükben és partnerségükben tetten érhető a roma viseleti kultúrát az azt jogosan megillető helyre való pozícionálásával, a fenntartható divat és az upcycling elvei mentén történő alkotómunkával és a társadalom egésze felé megfogalmazott, többek között a társadalmi felelősségvállalást, a tudással járó felelősséget hangsúlyozó üzenetekkel az alkotópáros hiteles és tapasztalt képviselője a kortárs kreatívipari szektornak.
Most a Ludwig Múzeum könyvtára ad otthon legújabb installációjuknak, mely az ERIAC és az OFF-Biennále Budapest által létrehozott utazó-könyvtárhoz, a RomaMoMA Nomadic Library-hez kapcsolódik. A RomaMoMA a kortárs roma művészetet bemutató múzeum teóriáját jelképezi: a Romani Design alapítása óta segíti és építi hazai és nemzetközi szinten is a roma kultúra, illetve a roma viseleti kultúra presztízsét, számos múzeumi partnerség és több önálló kiállítás, illetve a roma viseleti kultúrát kortárs kontextusban ábrázoló divatkollekciók keretében.
Jelen művészeti koncepciójuk dr. Torma Beatrix látványtervezővel együttműködésben készült: a kiindulási alap az installáció gyakorlati síkon történő használhatósága, a projekt zárását követő tovább-használhatósága volt, a modern múzeumi működés és a környezettudatosság jegyében. Az installáció központi eleme egy két létrából és rajtuk elhelyezett polcokból álló szerkezet: a létra kifejezi a tudatos felfele haladást, a hatékony munkavégzést, a föld és az ég közötti síkot. A létra híd, kapcsolódási pont fragmentált világunk közösségei között. Reflektál a tervezők azon hiányérzetére, amely a roma nyelv egységes, egyezményes írásbeliségének hiányára, az akadémiai reprezentáció mértékére és minőségére is kiterjed.
A projekt keretében 6 nagyméretű, kézműves patchwork technikával, egyedi Romani Design printek és vintage, gyűjtött alapanyagok felhasználásával készített assemblage-textilfestmény is készült, a könyvkötésben használt fűzőszövetre illesztve. A képek témájukban és kivitelezésükben is kapcsolódnak mind a kiállítás tematikájához, mind a Romani Design által képviselt kulturális misszióhoz. A képeken megjelenik többek között a Gelem Gelem nemzetközi cigány himnusz a Varga Helena által írott magyar nyelvű szöveggel, a magyar kultúra terén kiemelkedőt alkotó, elhunyt roma művészek portréi, a Kecskeméti Filmgyár “Cigánymesék” címet viselő rajzfilmsorozatának részletei, a Máriakultusz; hatásmechanizmusukban egyaránt épÍtve az írott és vizuális kódokra. Egy huszonegyedik századi könyvtár nem csupán, mint a tudásszerzés temploma, hanem mint közösségi tér is funkcionál: a Romani Design alkotói saját tervezésű textíliákkal egészítették ki a létra-installációt, a könyvtár meglévő bútorait, az asztalterítőkön látható grafikai elemek Salát Zalán Péter munkái.
szöveg: Kriston Lili - Romani Design
Az installáció megtekinthető a könyvtár nyitvatartási idejében:
Keddtől péntekig 10 és 17 óra között.