A kortárs művészet alapkérdéseinek tisztázása után az ITT ÉS MOST - Kortárs webinárium 2023-as évadának témája az Időgép című kiállítás témafelvetését követve: az idő.
Az előadásokban terveink szerint olyan témaköröket érintünk majd, mint Picasso kései művei és azok összefüggése a nagy festő elődök életművével, a személyes élettörténetek megjelenítése, a halál előtti és utáni pillanat és annak ábrázolási lehetőségei, a forradalmi és művészeti utópiák és disztópiák, valamint a futurológia kérdései, az állókép és mozgókép, továbbá fotó és festmény viszonya, a közterek és emlékművek, valamint a múzeum és a gyűjtés témája.
Az eseményt az online térben, Zoom csatornánkon rendeztük meg, a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Az előadás felvétele, ahogy a Webinárium-sorozat többi epizódja is, visszanézhető a YouTube csatornánkon.
ELŐADÓ: Szipőcs Krisztina, a Ludwig Múzeum szakmai igazgatóhelyettese, az Időgép kiállítás kurátora
ELŐADÁS: Az Időgépben ülve – Gyűjtés, múzeum
BŐVEBBEN A TÉMÁRÓL:
A Ludwig Múzeum 2011-ben mutatta be a Helyszíni szemle című kiállítását, melyben a múzeumot mint intézményt vizsgálta intézménykritikus, ironikus és szellemes műveken keresztül. Az azóta eltelt több mint egy évtized változásai új kihívások elé állították a múzeumokat, miközben eredeti feladatuk változatlan maradt: az emberiség tárgyi és szellemi örökségének gyűjtése és megőrzése.
A Ludwig Múzeum soron következő webinárjának témája a gyűjtés és a múzeum, az Időgép kiállítás műtárgyain keresztül. Sorozatunkban nem félünk feltenni azokat az alapkérdéseket, amelyeket mindig is tudni szerettél volna a kortárs művészetről, de sohasem merted megkérdezni! A kérdésekre válaszol: Szipőcs Krisztina, a Ludwig Múzeum szakmai igazgatóhelyettese, az Időgép kiállítás kurátora.
- Mit gyűjtünk, miért gyűjtünk? Hogyan nemesülnek a reggelire elfogyasztott lágytojások művészetté? (Keserü)
- Mit reprezentálnak a múzeumok? Hogyan érhető tetten a gyűjtésben és a bemutatás módjában az ideológiai meghatározottság? (Drozdik, Snyder)
- Hogyan változott a múzeumok szerepe az elmúlt évszázadokban? Mennyiben más a kortárs művészetet gyűjtő és bemutató múzeum, mint a klasszikus gyűjtemények? (Muntadas, Bachman)
- Valahol Afrikában él egy nagyszerű (fekete) ember, aki európai és amerikai művészetet gyűjt… Múzeum poszkolonialista szemmel. (Szolakov)
- Milyen inspirációt jelentenek a múzeumok a művészeknek? Hogyan reflektálnak régebbi korok műveire, művészeire? (Picasso, Hockney)
- Művészettörténészek, kurátorok, műkritikusok, muzeológusok – figurák a művészek és a művészet körül, Perneczky Gézától Harald Szeemannig. (Perneczky, Milak/Uranjek)
Az eseményt az online térben, Zoom csatornánkon rendeztük meg, a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
Időgép. Új válogatás a Ludwig Múzeum gyűjteményéből 2020. szeptember 1. – 2025. január 5.
Az időgép egy olyan, egyelőre csak elméletben létező szerkezet, melynek segítségével a múltba vagy a jövőbe repíthetjük fizikai testünket. A Ludwig Múzeum új kiállítása nem az időutazás tudományos-fantasztikus lehetőségével foglalkozik, hanem az idő és a művészet viszonyát vizsgálja különféle szempontokból, és magukat a műveket tekinti olyan időgépeknek, melyek lehetővé teszik számunkra a mentális utazást.