Az induló tézis szerint korunk „legfontosabb” történelmi eseménye az írás-olvasás feltételeinek-körülményeinek-lehetőségeinek radikális megváltozása. A hagyományosnak tekintett papír alapról áttérünk a digitális felületekre, ám közben megjelent a mesterséges intelligencia (MI) is.
Nagy fordulatok, és az ezzel járó elbizonytalanodás idején jogosan merül fel a hová tartunk mellett a honnan jöttünk kérdése. Mi Hugo de Sancto Victore ágostonos szerzetes 1128-as didaszkalionját (az olvasásról szóló könyvét) tekintjük tájékozódási pontnak, lelki vezetőnk Ivan Illich osztrák filozófus lesz, aki a 11-13. századi könyves forradalom jelentőségét éppen azzal a céllal gondolja át, hogy a mai nagy – digitális - fordulatot történelmi példán keresztül világítsa meg.
Az est során az egymásra utaló, egymásnak felelő szövegek felolvasását két kitűnő zenész kíséri, a zene alátámasztja a hallottakat, felhívja a figyelmet, magyarázza és értelmezi azok tartalmát. A jelenlévők nem kívülállók, nem megfigyelők, hanem résztvevői az eseménynek. Ez a közös gondolkodás egy rövid zenés koncerttel zárul. A szöveg és a zene együttesében a liturgia régi, még az írás-olvasásnál is régebbi lehetőségeit igyekszünk gyakorolni. A kézbeadott szövegkönyv egyszerre segít és kapcsol be a részvételbe, mintha a műfaji meghatározás közös zenés olvasás lenne.
Lengyel András kiállítása érvényes keretet ad találkozónknak, sőt az esemény idejére új, vetített képes „környezet” jön létre! Kérjük, hogy ki-ki hozzon magával egy kötetet, amiből a kiállítóval közösen emlékművet építünk: felavatjuk és elbontjuk.
Alkotótársak az est létrejöttében:
Borbély Mihály – zene Czakó Zsolt – tipográfia
Lengyel András – képzőművészet
Orbán György – szerkesztett és írott szöveg Szőke Szabolcs – zene
A szöveget felolvassák: Halász András képzőművész, Nacsinák Gergely András író-görögkeleti pap és Orbán György
A részvétel kiállítási belépőjeggyel, regisztráció után lehetséges.
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
… minden fent van a felhőben… Lengyel András kiállítása 2023. február 3. – május 28.
A …minden fent van a felhőben… című kiállítás a gazdag életmű áttekintésére vállalkozik, anyaga Lengyel András egész pályáját átfogja, mégsem retrospektív, hiszen a mai napig születnek új munkák. Témakörök segítségével követhető az a folyamat, melynek során a Fluxusból és a konceptuális művészetből kibomló életmű az akción, a fotó-alapú sokszorosított grafikán, a Mail Art-on és a festészeten keresztül teljesedett ki a posztmodernben.