Alban Muja új videóinstallációja a koszovói háború (1998–1999) személyes és kollektív emlékezetében végez mélyfúrásokat, azt kutatva, hogy milyen szerepe van a képeknek és a médiának a narratívák, az identitás és a történelem alakításában, különösen vészterhes időkben
Muja munkásságának a középpontjában – melyben egyszerre használja a videóinstalláció, a rövid- és dokumentumfilm, a rajz, a festmény, a fotó és a performansz médiumát – szülőföldje, Koszovó és a Balkán térség társadalmi, politikai és gazdasági átalakulása áll. Művészetében a tágabb régió történelmét és társadalmi-politikai kérdéseit kutatja saját koszovói helyzetének tükrében.
Tavaly ünnepelte Koszovó a területén zajló fegyveres konfliktus befejeződésének huszadik évfordulóját. Ez volt az utolsó huszadik századi háború Európában és egyúttal a kontinens legifjabb országában. A projekt kiindulópontját a koszovói háború alatt készült gyermekmenekültek fotói képezik, olyan újságokban és híroldalakon világszerte megjelent képek, amelyek a háború szinonimájává váltak, a káosz, a trauma és a fájdalom hordozói lettek a világ szemében a globális médiának köszönhetően. A fegyveres konfliktus befejezése után húsz évvel Muja nyomon követi az akkori fotókon szereplő, mára már felnőtt gyerekeket, azt kutatva, hogyan váltak ezek a képek a személyes emlékezet hordozóivá, és hogy akaratukon kívül miként járultak hozzá egy szélesebb politikai és médiatörténet megalkotásához az ábrázolt alanyok.
Most, hogy két évtized elteltével a világ újabb és egyre inkább kiszélesedő konfliktusokkal és egy akut menekültválsággal néz szembe, amelyek megtapasztalása és valósága az azokat dokumentáló képek elszaporodásának és terjedésének a függvénye, Muja Családi album projektje tágabb kontextusban, kritikai éllel kérdez rá esztétika és politika, illetve az elbeszélés alanya és az elbeszélő viszonyára.
A projekt tavaly az 58. Velencei Biennálén a Koszovói Köztársaságot képviselte.
A művet a Peter és Irene Ludwig Alapítvány megvásárolta intézményünk számára.
Alban Muja (1980, Mitrovica) munkái korábban A bálna, amely tengeralattjáró volt – kortárs pozíciók Albániából és Koszovóból című kiállításon voltak láthatók 2016-ban.
Kapcsolódó tartalmak
Művészportrék: Alban Muja
A portrésorozat célja, hogy a múzeum gyűjteményében megtalálható műveket és alkotóikat alaposabban megismerhessék a nézők. A széria mindegyik részében egy-egy képzőművész mesél munkáiról, azok hátteréről, valamint az alkotás folyamatáról.
Kiállításmegnyitó – Alban Muja: Családi Album 2020. február 18. 18.00–20.00
A Ludwig Múzeum bemutatja ALBAN MUJA CSALÁDI ALBUM című, 2019-ben készült videóinstallációját.
Az alkotás az 58. Velencei Képzőművészeti Biennálén a Koszovói Köztársaság pavilonjában szerepelt.