Mozi a vaknak | Szakcsi Lakatos Béla és Müller Péter Sziámi koncertje

2020. február 22. 16.00–18.30
Mikor
2020. február 22. 16.00–18.30
Belépőjegyek
3000Ft
Bérlettel nem látogatható

Kurátori tárlatvezetés és improvizációs koncert.

 

PROGRAM

16.00-17.00 | Szegedy-Maszák Zsuzsanna kurátori tárlatvezetése Waliczky Tamás: Képzelt kamerák c. kiállításában
17.30-18.30 | Mozi a vaknak – improvizációs koncert Szakcsi Lakatos Bélával és Müller Péter Sziámival

 

A koncertről:

"Játszd el a sötétet!... Játszd el a fényt!.... A vándorlást, ...a képeket, ...a csillagközi magányt, ...a reményt!"

Kivételes estében és közös játékban lehet részük azoknak akik beférnek február 22-én Szakcsi és Sziámi előadására a Ludwig Múzeum kiállítóterébe. A kép- és történetfestő improvizációk túllépnek a hagyományos, tematikus zenei improvizáció keretein, a zene és a szó érzéki, közösen teremtő dimenziójába juttatnak el.

Műfajteremtő programjában a két, igen különböző indíttatású művész sikerrel egyesíti erényeit: a jazz kiválóság Szakcsi páratlan improvizációs készségét, Sziámi pedig a költői-dalszerzői és a játékos előadói erőt.

A Movies For The Blind című program új műfajt teremt, melyben a dalok filmszerűvé válnak a rögtönzötten reagáló zongora jelenlététől. A produkció repertoárja meglepően széles: az improvizáción és Müller Péter Sziámi versein valamint Seress Rezső legjobb dalain alapuló előadás felmutatja a középkori normann balladák, a cigány énekek, a brit underground rock és a közös szerzemények darabjait is.

 

 

Müller Péter Sziámi

Éneklő költő. Eredeti szakmája film- és színházi rendező. Közel ötszáz dalát, a nagysikerű zenés darabokat, amelyek dalait írta, a legnépszerűbb magyar előadók vitték színpadra, sok közülük jelentős nemzetközi sikert is aratott.

Csak harmincévesen kezdett independent rock zenekarok énekeseként szerepelni a maga írta programokkal. („A legjobb zene, amit Közép – Európában hallottam” – Chris Bone, New Musical Express – első zenekaráról, az URH-ról)

Müller Péter Sziámi AndFriends nevű zenekarával rengeteg fesztiválon és önálló koncerten lépett fel (2019-ben Angliában, Németorzágban és Erdélyben turnéztak, de szerepelt már együtt Nick Cave-vel, David Bowie-val, a Jethro Tull-lal, Patti Smith-szel és számos más világhírességgel.

Sziámi több, mint száz hanghordozón szerepel előadóként és szerzőként. Sokan, mint a „Bartók+..” Nemzetközi Operfesztivál illetve Európa egyik legnagyobb és legszínesebb kulturális összejövetele a budapesti Sziget Fesztivál alapítóját ismerik.

Kultúraszervezést, filmrendezést tanult és tanított Franciaországban és Hollandiában.

Szakcsi Lakatos Bélával, a világklasszis dzessz-zenésszel együtt írták a Szentivanéji álom worldmusical változatát, s az utóbbi időben rendszeresen lépnek fel duóban is. (Pianissimo ! Duó!) Köztársasági érdemrenddel, Budapest Kultúrájáért-, Párhuzamos Kultúráért díjjal valamint az Óbudáért és a Miskolci Múzsa-díjjal tüntették ki, részese az 1997-es, civilszervezeteknek adott Nobel békedíjnak.

 

Szakcsi Lakatos Béla

Szakcsi Lakatos Béla a magyar dzsessz egyik legnagyobb formátumú képviselője. A hatvanas években a gitáros Kovács Andor zenekarában kezdte pályafutását, és az igazi elismerés 1970-ben jött el, mikor Pege Aladár kvartettjével hatalmas sikert aratott Montreux-ben. Ez indította el nemzetközi karrierjét.

Piros karaván címmel 1975-ben mutatták be első cigány musicalét, melyet az Egyszer egy cigánylány, majd a Cigánykerék követett. Bestia címmel 1989-ben rock-operát írt a Rock Színház felkérésére Báthory Erzsébet életéről, Amerika felfedezésének ötszázadik évében pedig Cristoforo címmel mutatta be százperces balettjét a Magyar Állami Operaház. Müller Péter Sziámival közösen nagy erejű zenés játékot hoztak létre Shakespeare drámájából, a Szentivánéji Álom-ból.

Zenésztársainak névsora lenyűgöző: Victor Bailey, Terri Lyne Carrington, Art Farmer, Omar Hakim, George Jinda, Carmen Jones, Dave Weckl, Frank Zappa.

A cigány folklór gyűjtésével és színpadi művekké formálásával is foglalkozott. Az utóbbi tíz évben egyre mélyebbre merült Kurtág György kompozícióinak tanulmányozásában; Ligeti György, Eötvös Péter és Pierre Boulez szerzeményeinek behatóbb megismerése pedig jelenleg is foglalkoztatja. Az eddig elkülönülő zenei műfajokból közös nyelvet teremteni - alighanem ebben rejlik Szakcsi elhivatottsága. Szakcsi Lakatos Béla Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, dzsesszzongoraművész, Érdemes Művész, a dzsesszműfaj és annak mozgásterébe eső szellemiséget integráló törekvéséért, amelyet felső fokon interpretál a világ pódiumain, a magyar jazzművészek közül elsőként Kossuth-díjat kapott.

 

 

 

Az esemény csak az arra szóló programjeggyel vagy bérlettel látogatható. Jegyek csak elővételben limitált számban kaphatók!

Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.