EGY, KÉT, HÁ… ÉS: 2010 őszén újra itt a Ludwig Múzeum egész napos családi programja, amely a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében, a fotográfia jegyében jelentkezik. Kreatív foglalkozások, bábelőadás, kirándulás az Óriáslifttel a Ludwig Múzeumban és a Nagy Rajzolás egész nap.
Részletes program:
10.00 - 16.00 óra között:
EGY: A fényjátékosok A fény és az árnyék határvonalán lépegetünk. Rejtélyes árnyékokról derítjük ki az igazságot, megrajzoljuk a fény által megvilágított tárgyakat. A résztvevők nemcsak az árnyék, a fény és a színek kölcsönhatásában gyönyörködhetnek, hanem egy fényben mozgó kígyót is készíthetnek. Az idelátogató gyerekek az új Ludwig Stúdióban a fototechnika alapelveivel, a fotogrammal és a kemogrammal ismerkedhetnek. Ezt követően minden gyerek egy saját kemogramot készíthet, amelyet emlékbe hazavihet (a kemogram egy fotótechnikai eszközökkel készült festmény). A múzeum ezzel a foglalkozással kapcsolódik a Nagy Rajzoláshoz.
KÉT: Divatröpte Milyen lenne a világ, ha törpe lennél? És ha óriás? Máshogy látja a környezetét, aki kicsi és másként, aki nagyra nőtt! Ruhákban is más fajtát kell viselnie: a hosszanti csíkos még magasabbnak láttat, a keresztbe csíkos kisebbnek és szélesebbnek. A moletteknek azt ajánlják, sötétebb ruhát viseljenek, a vékonyabbak bátran hordhatnak világosat.
A fotó a fénnyel és az árnyékkal játszik, a feketével és a fehérrel manipulál. Így lehet, hogy a magas is hordhat hosszanti, az alacsony pedig keresztbe csíkos ruhát, csak egy tehetséges fotós és egy divattervező kell hozzá. A divat és a fényképezés is megváltoztathatja a tényeket, máshogy látjuk miattuk a valóságot. Kisebb szemfényvesztés ez: azt látjuk, amit láttatnak velünk.
Így játszik Munkácsi és mi is. Ő fényképezőgépet használt, mi sok minden mást is - lesz meseolvasás, krepp papírból ruhakészítés, a szolgálatunkba áll tükör, nagyító, képkeret - , hogy megértsük, mitől is lesz más egy kép.
HÁ: Gyűjtemény Szobor vagy festmény? Divat vagy egyenruha? Szobor vagy egyenruha? A harmadik emeleten ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat. Górcső alá vesszük Csákány István és Fehér László alkotásait.
….ÉS: 12.00 órától a harmadik emeleti kiállítótérben: Jancsi Meséi – a Kabóca bábszínház előadásában A Nyíl utcának se vége, se hossza. Ez persze csak egy mondás, merthogy van neki vége is, meg hossza is. Mégpedig éppen 2326 Laci-lépés. Ezt onnan tudom, hogy a bagoly egyszer megszámolta és elmesélte Jancsinak. Jancsi pedig elmondta nekem… Virág Laci
Nádori Lídia kortárs írónő meséi egy mai, városi óvodás élményeiről szólnak. Jancsi izgalmas, kalandos, néhol fájdalmas hétköznapjai elevenednek meg bábos formában. Hogyan ünnepli Jancsi a születésnapját? Hogyan barátkozik össze Virág Lacival, a Nyíl utcai pofon- és puszibolt tulajdonosával? Mi történik vajon a nagymamájával, aki még a sárkánytól sem fél? És járt-e tücsök a Nyílt utcában vagy ez is csak mese volt?
11.00-11.30 / 11.30-12.00 Pincétől a padlásig - óriáslifttel a Ludwig Múzeumban A látogatók elől elzárt múzeumi helyszínekkel, ismeretlen múzeumi tevékenységekkel, foglalkozásokkal, különleges tárgyakkal ismerkedhetnek a kalandvágyó látogatók.
Kapcsolódó tartalom
Martin Munkácsi: Think While You Shoot 2010. október 7. – 2011. január 9.
Hamburg, Berlin, New York, San Francisco és Moszkva után a budapesti Ludwig Múzeum ad otthont Martin Munkácsi, a magyar származású, ám az Egyesült Államokban világhírűvé lett fotós eddigi legátfogóbb retrospektív kiállításának.