Múzeumok éjszakája 2019

2019. június 22. 16.00–23.55
Mikor
2019. június 22. 16.00–23.55
Belépőjegyek
1900Ft
Bérlettel nem látogatható

Ludwig Múzeum – Mindig kortárs
Kezdd a Múzeumok Éjszakáját nálunk!

Exkluzív tárlatvezetések, irodalom, koncert, filmvetítés, Bauhaus divatbemutató, DJ-szett a teraszon vár a leghosszabb éjszakán!
Gyere velünk a kulisszák mögé, ismerd meg a legjobb műtárgysztorikat, készíts LEGO-ból Bauhaus házat és válassz magadnak művészeti könyvet vagy magazint a Könyvturkálóban!

 

Vedd meg a karszalagod a Ludwig Múzeumban a Múzeumok Éjszakáján 17 órától! Az első 100 vásárlónk kitűzőt kap ajándékba!

Online jegyértékesítés 2018. május 25-től

 

KIÁLLÍTÁSOK

★ SIGNAL – KONCEPTUÁLIS ÉS POSZTKONCEPTUÁLIS TENDENCIÁK A SZLOVÁK KÉPZŐMŰVÉSZETBEN
★ BAUHAUS100. PROGRAM A MÁNAK – KORTÁRS NÉZŐPONTOK
★ WESTKUNST – OSTKUNST. VÁLOGATÁS A GYŰJTEMÉNYBŐL

 

 

★ CSALÁDI PROGRAMOK 

16.00–17.00 | „Ha a szemközti táblát elolvasod,…” 

Tót Endre gránittábláinak elhelyezése és ünnepélyes átadása a Westkunst–Ostkunst című kiállításban. A művész konceptuális indíttatású, nagyrészt szövegekkel operáló munkái esetében hozzászokhattunk a szellemes, olykor provokatív megfogalmazáshoz. A nézőt is bevonó, felszólító munka előzménye a művész által az IPARTERV50+ című kiállításon bemutatott, a falakra, ablakokra, liftre, stb. firkált szövegei.
Átadja: Bordács Andrea esztéta, az ELTE SEK Vizuális Művészeti Tanszék vezetője + villámcsődület!
Helyszín: 3. emelet, kiállítótér

 

17.00–23.00 | LEGO City Bauhaus projekt – Építsünk együtt!

A program során a nyíregyházi fiatalokból álló Tekerd-csoporttal közösen az érdeklődők Bauhaus-épületeket rakhatnak ki Legóból: a legózás kiindulópontja Molnár Farkas Vörös háza lesz, amelynek nagyméretű modelljét előre megépítik kockákból. Az épületállomány így egy képzeletbeli Lego-szett, a LEGO City Bauhaus szortimentjét alkotja. Emellett síkban is lehet majd dolgozni: a Bauhaus100. Program a mának című kiállításon látható Sikuta Gusztáv festmény közös kirakására nyílik lehetőség. (A programhoz csatlakozik a magyarországi Lego-gyár saját csapata is!)
Helyszín: 2. emelet, könyvtár 

 

17.00–23.00 | VR – Művészet 3D-ben 

A virtuális valóság (VR) nem csak a videojátékok és az ipar világában nyújtanak új lehetőségeket, hanem a művészeti és múzeumi kontextusban eddig ismeretlen tapasztalási dimenziókat tárnak fel. Egy virtuális környezetben a passzív szemlélésen túl már aktív viszonyba is kerülhetünk egy-egy tárggyal, művészeti alkotással vagy akár mélyebb megértést is nyerhetünk művészeti stílusokról, irányzatokról. A Múzeumok Éjszakáján az érdeklődők megismerhetik, hogyan kísérleteznek különböző alkotók egy eddig feltérképezetlen önkifejezési lehetőséggel. A közönség találkozhat Vándor Rita alkotásán keresztül testközelből a szuprematizmussal vagy akár újraértelmezheti gyermek- és ifjúkori tárgyait, azokhoz fűződő emlékeit a Pintér Adrienn és Tobai Botond által alkotott virtuális térben.
Helyszín: 3. emelet, kiállítótér

 

17.00–23.00 | Kortárs Könyvturkáló 

Vigyél magaddal művészetet! Ingyen elvihető kiadványok, hazai és nemzetközi művészeti albumok, újságok. Csak a Múzeumok Éjszakáján!
Helyszín: 2. emelet, könyvtár

 

 

★ EXKLUZÍV PROGRAMOK 

16.00–18.00 | Kik pörgetik a hazai képzőművészetet? 
Kult50 pódiumbeszélgetés. A Fidelio Kult50 – A kultúra 50 arca kiadványa mindig az előző év kiemelkedő művészi, kulturális teljesítményei alapján mutatja be azt az ötven kulturális szereplőt, akikre itt és most érdemes odafigyelni. A képzőművészetet is magában foglaló Vizuál kategóriába idén öt alkotó került be a kategória védnöke, Magyarósi Éva képzőművész, valamint a Fidelio szerkesztőségének döntése alapján:

  • Lantos Adriána, a 2018-as Frida Kahlo kiállítás kurátora;
  • Polgárdi Ákos grafikus, a 2018-as Lipcsei Könyvvásár magyar pavilonjának tervezője;
  • Seres András restaurátor, a Román Csarnok főrestaurátora;
  • Varga Erika ötvösművész, tervező, a Romani Design alapítója;
  • Varga Tamás építész, a pécsi Onkoterápiás Intézet tervezője.

A pódiumbeszélgetés keretében az érdeklődök alaposabban megismerhetik a válogatás folyamatát, az alkotókat és projektjeiket, de a hazai képzőművészet helyzetéről és a főbb trendekről is szó esik majd.
Helyszín: 1. emelet, Előadóterem

 

17.00–19.00 | Ludwig Lounge Extra a Signal kiállításban

A tárlatvezetést követően Kerekes Vica színésznővel és Durica Katarina (Rendes lányok csendben sírnak) írónővel Valuska László (Könyvesblog) beszélget
Helyszín: 1. emelet, kiállítótér

 

19.00–20.00 | Kurátori tárlatvezetés a Bauhaus kiállításban – Fabényi Julia, Készman József, Petró Zsuzska 

Helyszín: 2. emelet, kiállítótér

 

20.00–21.00 | Tereminiofónia

Sőrés Zsolt experimentális zeneszerző, hangművész  (LFZE Elektronikus Zenei Médiaművészet Szak) koncertje
1919-ben - ugyanabban az évben, amikor Gropius megalapítja a Bauhaust - Szovjet-Oroszországban egy fizikus, Lev Tyerem (Leon Theremin) feltalálja a világ első elektronikus hangszerét, a róla elnevezett teremint. Minden idők legfuturisztikusabb hangszere az elektromágneses indukció elvére épült: rádióhullámok interferenciája révén az emberi kéz (mint elektromos vezető) mozgatásával generált hangokat. A két oszcillátorból és rádióantennából álló hangkeltő eszköz afféle analóg szintetizátorként funkcionált, a későbbikben sokszor használták sci-fi filmek hanghatásaként. A száz éves hangszer mai változatával és egyéb elektronikus hanggenerátorokkal  létrehozott hangkörnyezet kortárs zenei élményt kínál.
Helyszín: 2. emelet, kiállítótér

 

21.00–22.30 | Exkluzív filmvetítés és beszélgetés 

Fényképezte Zsigmond Vilmos (Rendező: Szakonyi Noémi Veronika, 53 perc) című film vetítése. Bevezető előadás: Koltai Lajos operatőr
"Mitől jó egy egyszerű fotó?" - kérdezte Zsigmond Vilmos első fotókiállítása megnyitóján. Az Oscar-díjas operatőr a legintimebb, titkos naplóként használt fotóin keresztül kalauzol végig bennünket az életé. Életének, ezen egyedülálló, utolsó útján megismerhetjük az embert a kamera mögött és megérthetjük, ki volt valójában Zsigmond Vilmos az emberi lény, és a határtalan inspiráció forrása.
Helyszín: 1. emelet, előadóterem

 

23.00–23.30 | Bartók és a Bauhaus. Káel Norbert zongorakoncertje 

Káel Norbert zongoraművész, a “crossover” zenei stílus egyik legkiemelkedőbb, nemzetközileg is elismert képviselője. A koncert apropója Bartók Béla 1927-es utazása, mely során ellátogatott a Bauhaus dessaui központjába, ahol zongorakoncertet adott, amelyen főként saját szerzeményeit játszotta. A látogatásról fénykép is készült Paul Klee villájának teraszán. A zeneszerző és a mozgalommá vált iskola találkozását idézi fel Káel Norbert zongorakoncertje, amelyen meghallgathatjuk Bartók szerzeményeit a Buhaus100. Program a mának című kiállításhoz kötődő programon. Válogatás Bartók, Szkrjabin és Sosztakovics művekből.
Helyszín: 1. emelet, Üvegterem

 

23.30–00.15 | NDK koncert 

NDK, aminek nincs köze a retró melegítőrészes német fiatal turistákhoz, de még csak a Trabanthoz sem. Az ütős "diszkófunk"-hoz annál inkább. Hatan a színpadon feszes groove-okkal.
Helyszín: 1. emelet, kiállítótér

 

 

★ ÉJSZAKAI PROGRAMOK 

00.00–01.00 | Late Night Stories – Éjszakai séta a kulisszák mögött

Rendhagyó tárlatvezetés a Westkunst–Ostkunst című gyűjteményi válogatásban, látogatás a restaurátor műteremben és a műtárgyraktárakban, kulisszatitkok, műtárgysztorik. A tárlatvezetést tartja: Sugár Zsófia és Kónya Béla
Helyszín: 3. emelet, kiállítótér

 

 

 

★ SZABADTÉRI PROGRAMOK 

19.00–01.00 | Bem aka Matild DJ szett a Múzeum teraszán 

Bem Tábornok, a Ludwig Múzeum rezidens DJ-je egy igazi, vinylből kevert muzeális egzotikával készül, az élvezhető fogyaszthatóság és a kacsintós humor keretein belül.
Helyszín: P’art Kávézó terasz

 

19.00– | Instant Bauhaus élmény

Csinálj analóg szelfit, és vidd haza! Egy régi technika új szerepben: a lassan feledésbe merülő polaroid kép mint az emlékezet őrzője. A modernisták kedvenc motívumaival fotózkodhatsz a teraszon! Kör, négyzet, háromszög - csiiíííííz! 
Helyszín: P’art Kávézó terasz