KONFERENCIAFELHÍVÁS | Az Iparterv-jelenség nyomában

A Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum 2019. január 31. és március 24. között kiállítással, konferenciával, műterem-látogatásokkal és szakmai tárlatvezetésekkel egybekötött programsorozatot szervez az Iparterv-kiállítások ötvenedik évfordulója alkalmából. Az IPARTERV 50+ című csoportos tárlat az 1968-as és 1969-es Iparterven kiállító művészek legújabb munkáiból, ill. a lezárt életművek legutóbbi szakaszából nyújt válogatást.

A programsorozat záróeseménye a 2019. március 22–23. között megrendezendő konferencia, melynek első napján az egykori résztvevők: kiállítók, szervezők, alkotók és pályatársak emlékezetén át pillantunk vissza a múltba; a második napon művészettörténészek, elméleti szakemberek előadásai segítségével szeretnénk újraolvasni és újraértelmezni az Iparterv-kiállítások művészeti jelentőségét. Az eseménytörténet tényeinek és mítoszainak felidézésén, az ismert adatok és dokumentumok újrarendezésén túl szándékaink szerint fél évszázad távlatából lehetőség nyílik a személyes és kollektív emlékezet nézőpontjainak összevetésére, valamint e kánonformáló esemény tágabb kontextusba helyezésére.

 

IDŐPONT: 2019. március 22–23.

HELYSZÍN: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, Budapest


 

A konferenciára a következő témákban várjuk az előadásokat:

  • az Iparterv-kiállítások társadalmi-politikai kontextusa
  • az Iparterv I. és II. előzményei, utóhatása és öröksége
  • az Iparterv-kiállítások recepciója, hatástörténete
  • neoavantgárd kánon és kánonképzés; az Iparterv kanonizációja
  • az Iparterv-kiállítások létrejöttének lokális és globális körülményei, kortársi közege
  • az Iparterv I. és II. kiállítások egyes alkotók életművében betöltött szerepe
  • az Iparterv-kiállítások globális kontextusa, helye a közép-kelet-európai neoavantgárd művészet térképén

 

 

A jelentkezés és az előadás részletei:

A javasolt előadás max. 250 szavas összefoglalóját 2019. február 20-ig várjuk az ipartervkonferencia@ludwigmuseum.hu e-mail címre. Az egyes előadások hossza 20 perc, amelyet rövid vita követ. Fontosnak tartjuk a fiatal és a művészettörténet határterületei felől érkező kutatók jelentkezését, valamint bátorítjuk a saját kutatáson alapuló, új aspektusokat, kritikai nézőpontokat felvető előadásokat.