A tárgyak hétköznapjaink elengedhetetlen részei. A műtárgyak pedig a múzeumok elengedhetetlen tartozékai. A használati tárgyak és műtárgyak hol erősen kapcsolódnak egymáshoz, hol pedig teljesen eltérnek egymástól. A Családi Napon ezt a témát járjuk körbe - hogy hogyan is lesz a tárgyból műtárgy és a műtárgyból tárgy?
HELYSZÍN: 1-3. emeleti kiállítótér, foglalkoztató
A BELÉPÉS INGYENES!
A múzeum három szintjén, nyolc helyszínen, különféle foglalkozásokkal várjuk a családokat!
A megértési nehézséggel élő gyermekeket (Down szindrómás, autista, oxigénhiánnyal született stb.) nevelő családokat szintén várjuk erre a napra. (Számukra a programokon való részvétel ingyenes.)
Kérünk mindenkit, hogy jelentkezzen be a családi programra a dabifarkas.rita@ludwigmuseum.hu e-mail címen!
Óriáslifttel a Ludwig Múzeumban
11.00-tól és 12.00 órától, két turnusban az Óriáslifttel a Ludwig Múzeumban című programon lehet részt venni. A program keretében látogatóink betekintést nyerhetnek a Ludwig Múzeum színfalai mögé, így megismerkedhetnek a restaurátorműhellyel és az ott folyó munkával, a raktárakkal, a raktározási körülményeinkkel és utazhatnak egyet a műtárgyszállító óriáslifttel.
Figyelem! A programon való részvétel regisztrációhoz kötött, regisztrálni a muzeumpedagogia@ludwigmuseum.hu e-mailcímen tudnak!
A programok 10.30 és 14.30 óra között kerülnek megrendezésre
EGY
Egyensúly, türelem, kitartás – Aki sportol az tudja, hogy elkötelezettség nélkül nem megy. Sokszor jobb lenne játszani, edzés helyett, de ha kitartóak és szorgalmasak vagyunk, hihetetlen fejlődéseket érhetünk el magunkban. Salla Tykka Óriás című videó műve alapján kipróbálunk néhány pozíciót, amit a tornászlányok nagyon könnyedén hajtanak végre, és megtapasztaljuk nekünk hogyan sikerülnek!
Helyszín: 1. emeleti kiállítótér
Jó úton – A lovakat a legszebb állatok közé sorolják. De amellett, hogy nagyon elragadóak, nagyon okosak és képezhetőek is. Ahhoz, hogy fejlődjön egy ló a kiképzőnek sok mindenre oda kell figyelnie és helyesen viselkedni az állattal. Most ezekt fogjuk végigjárni, és ezt a tudást felhasználva készítünk egy rajzot.
Helyszín: 1. emeleti kiállítótér
KÉT
Ugyanolyan. Vagy mégis más? – Hogy kik vagyunk mi, az sokszor abból áll össze, ahogy viselkedünk, amivel foglalkozunk, amilyen ruhát hordunk. Ha ezek ugyan olyanok, mint a többieké, akkor nem látnak minket egyéninek, ha nagyon más, akkor egyből kitűnünk a tömegből. De kitűnhetünk-e egy egyenruhában az egységből? Az iskolai kötelező viselet, a katonai egyenruha, a különböző egységes munkaruhák el veszik-e az egyéniségünket? Most ezt fogjuk vizsgálni alkotás közben.
Helyszín: 2. emeleti kiállítótér
Krumpliszobrok – Az észtek nemzeti haszonnövényüknek tartják a krumplit. Flo Kasearu egyik műve evvel a témával foglalkozik és a különböző anyagokból elkészített burgonyák, mint kis szobrok kerültek kiállításra. Mi most igazi burgonyákat használva alapanyagként a fantáziánk felizzításával készítünk ideiglenes szobrokat.
Helyszín: 2. emeleti kiállítótér
Mintha már láttam volna… I. – A művészet történetében nagyon gyakori, hogy egy-egy művész visszanyúl egy már korábban megvalósult műtárgyhoz, és azt újragondolva ( a témát, a kompozíciót, a színvilágot) ismét elkészíti. Puklus Péter fotósorozata több művet is felidéz. Ezen inspirálódva, a 3. emeleti gyűjteményi kiállítás műtárgyait megfigyelve, megadott alapanyagokból kell összerakni egy új művet, ami egyik gyűjteményi művünket idézi majd.
Helyszín: 2. emeleti kiállítótér
Mozgásból festmény – Reggeltől estig mozgunk. Leülünk, fölállunk, kanalat emelünk a szánkhoz, leszedünk egy szöszt a ruhánkról. Kisebb és nagyobb energiát, lendületet igénylő mozdulatokat teszünk. Egy-egy mozgás ideje sokszor csak egy pillanat és tovatűnik. De mi van akkor, ha festékes ecsettel a kezünkben papírra hozzuk létre különböző erejű mozdulatok lenyomatát. Ez a gesztusfestés! Most mindenki készít egy „gesztuspalettát”, amiből válogatva elkészíti saját nagyméretű gesztusfestményét. Most állva fogunk festeni, mint az igazi festők!.
Helyszín: 2. emeleti foglalkoztató terem
HÁ'
Mintha már láttam volna… II. – A feladat az, hogy keresd meg a megadott termeket és ott jó alaposan figyeld meg az összes ott található művet. Jól raktározd el a látottakat a memóriádba, majd menj le a 2. emeleti kiállítótérbe és ott keresd meg a Mintha már láttam volna… I. stációt. Ott kell felhasználnod az összegyűjtött megfigyeléseket!
Helyszín: 3.emeleti kiállítótér
Kapcsolódó tartalom
Nyelvrokonok – Észt-magyar kortárs művészeti kiállítás 2018. szeptember 28. – 2019. január 6.
A magyar és az észt nyelv egyaránt finnugor eredetű, ám az elmúlt évezredekben egymástól messzire szakadt két népcsoport egymástól különböző történelmi utat járt be. Vajon az északi, balti hagyomány, valamint a közép-kelet-európai történelem és a közös poszt-szocialista tapasztalat hol találkozik a 21. századi jelenben? Milyen témák, problémák, motívumok bukkannak fel a két ország művészetében, amelyek egymással párhuzamba állíthatók?