Szentpétervári neoakadémizmus

Szerző
Jekatyerina Andrejeva; Andrej Hlobisztyin et al.
Szerkesztő
Jekatyerina Andrejeva; Andrej Hlobisztyin
Kiadó
UVG Art Gallery, Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum
Kiadás helye
Jekatyerinburg - Budapest
Kiadás éve
Állapot
Méret / Size: 242*240*10 mm
Súly / Weight: 985 g
Kötés / Quality: papír ill. puha kötés / paperback
Színes / Colour
Nyelv / Language: orosz/angol, Russina/English/Hungarian
Tartalom

A szentpétervári új akadémizmus a kilencvenes évek elején kapott szárnyra a nonkonformista orosz filozófus, képzőművész és teoretikus, Timur Novikov szellemi irányítása alatt. Míg a nyolcvanas években Novikov és „új művészei” az alternatív rock, a film és a színház területén tevékenykedtek, az 1989-ben megalapított „Új Művészeti Akadémia” a szépség fogalmát rehabilitálva a klasszicizmus és a historizmus esztétikai értékeihez, történeti formáihoz tért vissza, az érzékiség és a hedonizmus bűvöletében. Az önszerveződő művészeti akadémia hamarosan az orosz és a nemzetközi művészeti élet egyik fontos találkozóhelye, valamint az új, szabad szellemű Oroszország egyik szimbóluma lett.
A 2002-ben elhunyt Novikov szellemi örökségét hordozó mai új akadémisták friss műveikben tovább folytatják a művészi szép, a klasszicizmus fogalmának vizsgálatát, mely ártatlanságát elvesztve a huszadik században nemegyszer a totalitárius rendszerek szolgálatába állt. A jekatyerinburgi UVG art gallery együttműködésével összeállított kiállítás teljes áttekintést ad az orosz képzőművészet ezen jelentős, ellentmondásoktól sem mentes irányzatáról.

Hivatkozás
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum, Budapest