Orosz István

(Kecskemét, 1951 – )

1970–1975 között a Magyar Iparművészeti Főiskola Grafika Tanszékére járt. Autonóm művészeti tevékenysége mellett alkalmazott grafikával, festészettel és animációs filmekkel is foglalkozik. Csönd című filmje 1977-ben elnyerte Zágrábi Animációs Világfesztivál legjobb első filmjének díját és grafikai tevékenységét is számos díjjal jutalmazták (V. Országos Alk./Terv. Grafikai Biennále fődíja, 1986, a brnoi14. Grafikai Biennálé aranyérme, 1990). 1986 óta tagja a Ducki Kristóffal, Pinczehelyi Sándorral, Pócs Péterrel közösen alapított DOPP csoportnak. Munkáival rendszeresen részt vesz nemzetközi képzőművészeti tárlatokon, grafikai biennálékon, filmfesztiválokon és elméleti szimpóziumokon. 1986-ban elnyerte a Derkovits-ösztöndíjat, 1991-ben Balázs Béla-díjat, 1993-ban Munkácsy-díjat, 2011-ben Kossuth-díjat kapott. Tagjai közé választotta az Alliance Graphique Internationale és mindkét magyarországi művészeti akadémia. 2005-ben megalapította a Nyugat-Magyarországi Egyetem Művészeti Intézetének grafika tanszakát, filmrendezőként a Pannónia Filmstúdióban dolgozott, illetve több verses és prózakötete és esszéje jelent meg. Művei a Ludwig Múzeum mellett többek közt megtalálhatók a hollandiai M. Escher Alapítvány, a londoni Viktória és Albert Múzeum, a kairói modern Grafikai Múzeum és a jeruzsálemi Izrael Múzeum gyűjteményében.

Orosz István a könyvtári katalógusbanOrosz István az adattárban