Kis Varsó: Fogyóeszköz (2007)

neoncső, vetítés, fotó, számítógépes nyomat, fénymásolat, papír, vas
Vásárlás az Oktatási és Kulturális Minisztérium / Nemzeti Kulturális Alap hozzájárulásával, 2009

Havas Bálint (1971, Budapest) és Gálik András (1970, Budapest) 1994 óta dolgozik együtt Kis Varsó néven. A kortárs nemzetközi képzőművészeti színtér legelismertebb magyar művészei közé tartoznak. Fogyóeszköz (Crew Expendable) című munkájuk, amely egy rekonstrukciós művészeti eljárás, a Platán Galéria felkérésére készült. Az installáció festői megközelítésből indul ki, és aktuális szociális kérdésekhez kötődő kifejezési formákhoz kapcsolódik. Felhasználja ugyanakkor a politikai művészet lokális budapesti művészi hagyományait is, amelyek a ’60-as évek Iparterv-generációjához tartozó művészek tevékenységében gyökereznek. Az installáció elnevezésével a „Nyolcadik utas a halál” című filmre, és rajta keresztül egy meghatározott szociál-pszichológiai helyzetre utal. Azt a szituációt kívánja leírni, amikor egy közösség tagjai éppen ráébrednek a közösség egészének kiszolgáltatottságára, és arra, hogy e felismerés az egymás közötti viszonyok alakulására is hatással van.