El-Hassan Róza: Cím nélkül (2000)

vegyes technika, papír, vászon
Vásárlás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, 2014

A múzeum gyűjteményében a művésztől eddig két munka szerepel, egy objekt (Feszített szék) és egy installáció (Anastazia). El-Hassan azonban már karrierje kezdetétől foglalkozik a rajzzal, elsősorban kisebb, A4-es mérethez közelítő formátumban. Ezek a rajzok számára egyfajta naplóként funkcionálnak; a Véradás-projekt (2002-2003) bemutatása során (Határátlépések című kiállítás 2007-ben) a rajzokból készült válogatást be is mutatta a múzeum. A Cím nélkül című rajz azonban El-Hassan rajzai között is különleges helyet foglal el. Formai értelemben magán hordozza a művész ismert motívumait, a rajz és az akvarell kombinációját, a geometrikus és az „informel”, valamint a konkrét és az absztrakt formák vegyítését. Hatalmas méreténél fogva azonban a rajz műfajához viszonyítva különleges a mű státusza. El-Hassan Róza a középgeneráció művészeinek egyik kiemelkedő képviselője; a gyűjteményünkben fellelhető műveinek gyarapítása a művészek életművének teljesebb körű bemutatását teszi lehetővé. (Timár Katalin)